ძალიან უცნაური დაავადებაა, რომელსაც დაავადებას არ ეძახიან... - რაზე საუბრობს არუნ ხათრი
ძალიან უცნაური დაავადებაა, რომელსაც დაავადებას არ ეძახიან - ამბობს ინდური ხალხური მედიცინის სპეციალისტი არუნ ხათრი და იმ ადამიანებზე საუბრობს, რომლებსაც არასდროს არ სწყურდებათ.„არიან ადამიანები, რომლებსაც მთელი დღის განმავლობაში არ სწყურდებათ. ამ პრობლემას ედეპსია ჰქვია. ჩვენი წყურვილის ცენტრი, რომელიც თავში მდებარეობს, სიგნალს არ იძლევა, რომ გწყურია. ამისი მიზეზი შესაძლოა იყოს ასაკის მატება, ნერვოზული ფონი, სხვადასხვა მედიკამენტები და დიდი რაოდენობით ყავის მიღება.რა უნდა გააკეთო თუ ასეთი პრობლემა გაქვთ? წყალი აუცილებელია, რადგან თუ წყალს არ იღებ შესაძლოა ამან გამოიწვიოს თირკმელების პრობლემა, სახის კანის მდგომარეობაზე აღარაფერს ვამბობ. წყლის არ მიღება იწვევს დეჰიდრატაციას, თავის ტკივილებს, შაკიკს და ასე შემდეგ. რა უნდა გააკეთო ამ დროს? დილა უნდა დაიწყო თბილი წყლით. შეიძლება ცოტა ლიმონი ჩააწურო და მარილიც. როცა წყალში ცოტა მარილია, ეს არის პრევენცია, რომ არ განვითარდეს სხვა პრობლემები. თუ ტვინი არ გაძლებს სიგნალს, რომ გწყურია, შენ ხომ იცი, რომ წყალი აუცილებელია და საჭიროა, ამიტომ დილა დაიწყე წყლით“ - ამბობს არუნ ხათრი ვიდეოში.
ასტროლოგია • 1771794456
ეზოთერიკოსი და მინეროლოგი თამუნა იოსელიანი გამომწერებს სურვილების ასრულების მორიგ პრაქტიკას უზიარებს.„სურვილის შესრულება წყლის ჭიქის დახმარებით - ეფექტური რიტუალია!თითოეულ ჩვენგანს სურს, რომ მისი სურვილები ასრულდეს.ამისათვის ღირს, რომ განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციოთ იმას, რომ ეს შესაძლებელია მარტივი და საკმაოდ ეფექტური გზით, რომელიც საუკუნეების განმავლობაშია გამოცდილი - (გამდნარი) წყლიანი ჭიქის გამოყენებით.პირველ რიგში, საჭიროა წყლის მომზადება.დასხით ჭიქაში წყალი, მოათავსეთ მაცივარში გასაყინად, შემდეგ გამოიღეთ და დატოვეთ. ზედ შეიძლება წარმოიქმნას ყინულის ქერქი, რომელიც აუცილებელია გადაყარეთ.წყალი მზადაა ჩვენი მაგიური და ენერგეტიკული პროცესისთვის.პირველი ეტაპი მდგომარეობს იმაში, რომ ძილის წინ ჭიქის ნახევარი წყალი უნდა დალიოთ, წარმოთქვით გონებაში ან ხმამაღლა (როგორც თქვენ გსურთ) შემდეგი სიტყვები:„ეს არის ყველაფერი, რაც მჭირდება, რომ ვიპოვო გამოსავალი იმ პრობლემისთვის, რაც მაღელვებს“. - ამ ყველაფრის თქმა არ დაგავიწყდეთ წყლის ჭიქასთან ისე ახლოს ,რომ წყლის ზედაპირზე წყლოს ტალღები შეირხეს. ეფექტის გასაძლიერებლად დაიჭირეთ ჭიქა ორივე ხელით. ამის შემდეგ ჭიქა დადგით საწოლის თავთან და დააფარეთ თეთრი სუფთა ფურცელი.მეორე ეტაპი მდგომარეობს იმაში, რომ დილით წამოდგეთ და რიტუალი გაიმეოროთ, ამჯერად დარჩენილი წყალი მიირთვათ. თქვენი პრობლემა, საზრუნავი რამდენიმე დღის განმავლობაში გადაწყდება.“ - წერს თამუნა იოსელიანი.
რჩევები • 1771793475
შეუძლებელია ზუსტად დაითვალოს, რამდენი ფობია არსებობს მსოფლიოში. სავარაუდოდ, მათი რაოდენობა უტოლდება იმ საგნებისა და მოვლენების რიცხვს, რაც ჩვენს ცხოვრებაში არსებობს. თუმცა მეცნიერებმა აღწერეს და სახელიც დაარქვეს დაახლოებით 500-მდე რეალურ ფობიურ აშლილობას.ფობიები გადარჩენის ინსტინქტის გამოვლინებაა. ზოგი შიში სრულიად საფუძვლიანია და ლოგიკურად აიხსნება - მაგალითად, სიმაღლის ან შხამიანი გველების შიში. თუმცა არსებობს უჩვეულო და უცნაური ფობიებიც, რომლებსაც თითქოს ლოგიკური ახსნა არ აქვთ.გამოცემა Verywell Mind-მა ჩამოთვალა ყველაზე იშვიათი ფობიები, რომელთა არსებობაც კი ძნელი დასაჯერებელია:ანთოფობია - ყვავილების შიში;ქრონომენტროფობია - საათების შიში;არითმოფობია - გარკვეული რიცხვების შიში;დენდროფობია - ხეებისა და ტყის შიში;ბიბლიოფობია - წიგნების შიში;მაგეიროკოფობია - საჭმლის მომზადების შიში;ქიონოფობია - თოვლის შიში;გენუფობია - მუხლების შიში;ბაროფობია - მიზიდულობის ძალის შიში;კუმპუნოფობია - ღილების შიში.
სამართალი • 1771793168
2025 წელს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტს ჰქონდა რეკორდული შედეგი - ქვეყნიდან გაძევებულ უცხოელთა რაოდენობამ გადააჭარბა გასული 10 წლის ჯამურ მაჩვენებელს, - განაცხადა გადაცემაში „იმედის კვირა“ მიგრაციის დეპარტამენტის დირექტორმა გურამ დავითაშვილმა.მისივე თქმით, თითოეული გაძევების პროცედურა ტარდება სამართლებრივი პროცედურების სრული დაცვით და გათვალისწინებულია ადამიანის უფლებების სტანდარტები.„თითოეული არალეგალი მიგრანტის გაძევება მოითხოვს გარკვეული სამართლებრივი პროცედურების ჩატარებას და თითოეული გაძევების პროცედურა ტარდება სამართლებრივი პროცედურების სრული დაცვით და მაქსიმალურად არის გათვალისწინებული ადამიანის უფლებების სტანდარტები“, - აღნიშნა გურამ დავითაშვილმა.
საზოგადოება • 1771792977
დღეიდან დიდმარხვის პირველი კვირა იწყება.მორწმუნეებისთვის დიდმარხვის პირველი შვიდეული მკაცრია. მოძღვრის კურთხევით, ეკლესიური ადამიანები მთელ კვირას უზეთო საჭმელს იღებენ.პირველი ოთხი დღის განმავლობაში ტაძრებში, სხვა მსახურებასთან ერთად, წმინდა ანდრია კრიტელის ლოცვა იკითხება, რომელსაც სინანულის განსაკუთრებული ძალა აქვს.კვირის დღეებში საღმრთო წირვები აღარ ტარდება. ოთხშაბათსა და პარასკევს მხოლოდ პირველშეწირულის წირვა იმართება.ასევე, ორშაბათიდან პარასკევის ჩათვლით, მთელი დიდმარხვის განმავლობაში მორწმუნეები დილა-საღამოს ლოცვების შემდეგ ეფრემ ასურის ლოცვებს კითხულობენ, რომელიც ასევე მეტი სინანულისთვისაა.დიდმარხვა წელს 23 თებერვლიდან დაიწყო და 49 დღის შემდეგ, 12 აპრილს, უფლის აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულზე დასრულდება.