საქართველოს ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, საერთაშორისო მნიშვნელობის ახალციხე-ნინოწმინდის საავტომობილო გზის კმ72- კმ112 ( ახალქალაქი-სომხეთის რესპუბლიკის საზღვარი) მონაკვეთზე მისაბმელიანი და ნახევრად მისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აღდგენილია.
ტრამპი ორბანს: მინდა იცოდეთ, რომ გაქვთ ჩემი სრული და აბსოლუტური მხარდაჭერა - ამას კიდევ ერთხელ საჯაროდ ვადასტურებ
აშშ-ის პრეზიდენტმა, დონალდ ტრამპმა უნგრეთის პრემიერ-მინისტრს, ვიქტორ ორბანს მოახლოებულ არჩევნებში „სრული და აბსოლუტური“ მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ დაუდასტურა.ტრამპმა განსაკუთრებით აღნიშნა ორბანის პოლიტიკა მიგრაციის საკითხებში.თავის მიმართვაში ტრამპმა ხაზი გაუსვა, რომ მისი სიმპათია ორბანის მიმართ ევროპის ყველა ლიდერისთვის მისაღები არ არის, თუმცა ეს მის პოზიციას არ ცვლის.„პრემიერ-მინისტრ ვიქტორ ორბანს არჩევნებში ჩემი სრული და აბსოლუტური მხარდაჭერა აქვს. ევროპაში ყველას არ მოსწონს ეს მხარდაჭერა, მაგრამ ეს ნორმალურია. ის დაუჯერებელ სამუშაოს ასრულებს; მან წარმოუდგენელი საქმე გააკეთა მიგრაციის კუთხით, განსხვავებით ზოგიერთი ქვეყნისგან, რომლებმაც საკუთარ თავს ზიანი მიაყენეს. უბრალოდ მინდა იცოდეთ, რომ გაქვთ ჩემი სრული და აბსოლუტური მხარდაჭერა. ამას კიდევ ერთხელ საჯაროდ ვადასტურებ“, - დასძინა ტრამპმა მშვიდობის საბჭოს სხდომაზე.
1771514496
კახა გულედანი: პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით მუნიციპალიტეტებმა დაიწყეს გრძელვადიან გეგმებზე მუშაობა, რაშიც ჩართულია რეგიონული განვითარების სამინისტრო, მოხდება თვითმმართველობის გეგმების შეჯერება დარგობრივი სამინისტროების გეგმებთან
მუნიციპალიტეტის ყველა საჭიროებას ვერ დაფარავს ადგილობრივი რესურსები, სწორედ ამიტომ უახლოეს მომავალში გრძელვადიანი სამოქმედო გეგმები დარგობრივ სამინისტროებში გადაიგზავნება. თვითმმართველობის მერებთან და საკრებულოს თავმჯდომარეებთან შეხვედრა იყო ძალიან ნაყოფიერი და პროდუქტიული, - ამის შესახებ საქართველოს რეგიონული განვითარების მინისტრმა კახა გულედანმა ჟურნალისტებს განუცხადა.როგორც კახა გულედანმა აღნიშნა, პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით მუნიციპალიტეტებმა დაიწყეს გრძელვადიან გეგმებზე მუშაობა, რომელშიც თავიდან ბოლომდე ჩართულია რეგიონული განვითარების სამინისტრო.„ჩვენ ვახდენთ პროცესების ფასილიტაციას. ამ ეტაპზე უკვე თითოეულ მუნიციპალიტეტში შემუშავებულია გრძელვადიანი გეგმა განვითარების, თუმცა ყველა იმ საჭიროებას, რომელიც მუნიციპალიტეტშია ვერ დაფარავს ადგილობრივი რესურსები, სწორედ ამიტომ უახლოეს მომავალში გადაიგზავნება გრძელვადიანი სამოქმედო გეგმები დარგობრივ სამინისტროებთან. მოხდება შეჯერება და სინქრონიზება თვითმმართველობის გეგმების და დარგობრივი სამინისტროების გეგმების, შემდეგ უკვე გადაინაცვლებს პროცესი ისევ მუნიციპალიტეტში. მოხდება გრძელვადიანი სამოქმედო გეგმების მოსახლეობასთან საჯარო განხილვები და ბოლოს საკრებულოზე დამტკიცება. ვფიქრობ, რომ შეხვედრა იყო ძალიან ნაყოფიერი და პროდუქტიული“, - განაცხადა კახა გულედანმა.
ბექა ვაჭარაძე
ბოლო წლებში ძალიან ბევრი მასშტაბური და მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურული პროექტი ხორციელდება რეგიონებში ცენტრალური ხელისუფლების მიერ და, ასევე, მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი მიზნობრივი დაფინანსებები ინფრასტრუქტურის მიმართულებებით, მათ შორის, განსაკუთრებით თვითმმართველ ქალაქებში, - ამის შესახებ ფოთის მუნიციპალიტეტის მერმა ბექა ვაჭარაძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.მისივე თქმით, პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით ფოთის მუნიციპალიტეტი, უკვე მეორე წელია, 20 მლნ ლარის დაფინანსებას იღებს ინფრასტრუქტურული პროექტების განსახორციელებლად.„ფოთთან მიმართებით შემიძლია გითხრათ, რომ უკვე მეორე წელია, პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით, დამატებით - 20 მლნ ლარის დაფინანსებას ვიღებთ ინფრასტრუქტურული პროექტების განსახორციელებლად. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ კოორდინირებულად, ცენტრალურ ხელისუფლებასთან ერთად ჩვენ ვიმუშაოთ პროექტების ხარჯეფექტიანობის გაზრდაზე, ხარისხის მნიშვნელოვნად შენარჩუნებასა და პროექტების შესაბამის ვადებში განხორციელებაზე, რაზედაც გვქონდა დღეს საუბარი. განვიხილეთ სამომავლო გეგმები, გრძელვადიანი, 10-წლიანი გეგმის განხორციელების კუთხით ვმუშაობთ ცენტრალურ ხელისუფლებასთან ერთად, რაც ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იქნება მუნიციპალიტეტების გეგმაზომიერი განვითარების მისაღწევად,“- აღნიშნა ფოთის მერმა.