უკრაინა მზადაა, თავი შეიკავოს თავდასხმებისგან, მხოლოდ რუსებთანაა კითხვა, რა სურთ მათ - ვოლოდიმირ ზელენსკი
უკრაინა მზადაა, თავი შეიკავოს თავდასხმებისგან, მხოლოდ რუსებთანაა კითხვა, რა სურთ მათ, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.ყოველდღიური მიმართვისას ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ ამერიკულმა მხარემ როგორც უკრაინას, ასევე რუსეთს თავდასხმებისგან თავის შეკავება შესთავაზა, რაზეც უკრაინა თანახმაა.„ჟენევაში მოლაპარაკებების დაწყებას რუსეთი დარტყმით ხვდება. ეს ძალიან ნათლად აჩვენებს, რა სურს რუსეთს და რაზეა ორიენტირებული. დღეს თითქმის 400-ზე მეტი დრონი იყო. დელეგაცია დღეს ჟენევაში მოლაპარაკებების პირველი რაუნდის შემდეგ მოხსენებას წარადგენს. ბიჭებმა აუცილებლად უნდა წამოჭრან ამ დარტყმების საკითხი. კითხვა, პირველ რიგში, ამერიკული მხარისთვის, რომელმაც როგორც ჩვენ, ასევე რუსეთს შესთავაზა თავდასხმებისგან თავის შეკავება. უკრაინა მზადაა. ჩვენ არ გვჭირდება ომი და ყოველთვის ვმოქმედებთ სარკისებური პრინციპით: ჩვენ ვიცავთ ჩვენს სახელმწიფოს, ჩვენს დამოუკიდებლობას. ჩვენ ასევე მზად ვართ, სწრაფად გადავიდეთ ღირსეული შეთანხმებისკენ ომის დასასრულებლად. მხოლოდ რუსებთანაა კითხვა – რა სურთ მათ?“, – განაცხადა ზელენსკიმ.ზელენსკის თქმით, 17 თებერვალს გამოყენებული ყველა რუსული რაკეტა და დრონი შეიცავდა ასობით კომპონენტს, რომლებსაც რუსეთი თავად არ აწარმოებს.„თითოეული „შაჰედის“ რაკეტა შეიცავს ასობით ისეთ კომპონენტს, რომლებიც რუსეთში სხვა ქვეყნებიდან არის იმპორტირებული და, სხვათა შორის, არა მხოლოდ ჩინურს. ისინი ასევე შედის ევროპიდან, ამერიკიდან და იაპონიიდან. არა მხოლოდ ჩვენთვის, უკრაინაში, არამედ ზოგადად გლობალური უსაფრთხოებისთვის მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენმა პარტნიორებმა ეფექტურად დაბლოკონ რუსეთში იარაღის წარმოებისთვის კრიტიკული კომპონენტების მიწოდების ჯაჭვები. ასევე, რომ თავად კომპანიებმა უკეთ აკონტროლონ, სად ხვდება მათი კომპონენტები. რუსეთს არაფრის გაკეთება არ შეუძლია მსოფლიოსთან ასეთი კავშირების გარეშე: მათ არ შეუძლიათ, ძლიერები იყვნენ სრულ იზოლაციაში. სწორედ ამიტომ, ბლოკადამ და ზეწოლამ შეიძლება, აგრესორი პოლიტიკის შეცვლისკენ წაახალისოს, მაგრამ ეს მსოფლიოს მონდომებაზეა დამოკიდებული“, – განაცხადა ზელენსკიმ.
1771357620
ზელენსკი: სამართლიანი არ არის, როდესაც პრეზიდენტი ტრამპი საჯაროდ მოუწოდებს უკრაინას და არა რუსეთს, რომ მშვიდობისთვის დათმობებზე წავიდეს
გამოცემა AXIOS-თან ინტერვიუში უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ „სამართლიანი არ არის“, როდესაც პრეზიდენტი ტრამპი საჯაროდ მოუწოდებს უკრაინას და არა რუსეთს, რომ მშვიდობისთვის დათმობებზე წავიდეს.ზელენსკის თქმით, ამერიკელმა შუამავლებმა, სტივ უიტკოფმა და ჯარედ კუშნერმა, მას უთხრეს, რომ რუსეთს ნამდვილად სურს ომის დასრულება და რომ მოლაპარაკებების დაწყებამდე მან ამ საფუძველზე უნდა მოახდინოს კოორდინაცია საკუთარ მომლაპარაკებელთა ჯგუფთან.თუმცა, ზელენსკიმ მკაფიოდ განმარტა, რომ ის ბევრად უფრო პესიმისტურადაა განწყობილი. მან ასევე ურჩია უიტკოფსა და კუშნერს, რომ არ ეცადონ აიძულონ ის, საკუთარ ხალხს „მიჰყიდოს“ მშვიდობის ისეთი ხედვა, რომელსაც უკრაინელები „წარუმატებელ ისტორიად“ აღიქვამენ.მან აღნიშნა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ტრამპისთვის უკრაინაზე ზეწოლა შეიძლება უფრო ადვილი იყოს, ვიდრე ბევრად უფრო დიდ რუსეთზე, მდგრადი მშვიდობის დამყარების გზა ვლადიმირ პუტინისთვის „გამარჯვების ჩუქებაზე“ არ გადის.ტრამპმა ბოლო დღეებში ორჯერ განაცხადა, რომ დათმობებზე წასვლა ზელენსკის პასუხისმგებლობაა.„ვიმედოვნებ, ეს მხოლოდ მისი ტაქტიკაა და არა გადაწყვეტილება“, - განუცხადა ზელენსკიმ AXIOS-ს.„ემოციურად, ხალხი ამას არასოდეს აპატიებს. არასოდეს. ისინი არ მაპატიებენ... არც მე და არც [აშშ-ს]“, - განაცხადა ზელენსკიმ და დასძინა, რომ უკრაინელებს „არ შეუძლიათ გაიგონ“, რატომ უნდა სთხოვონ მათ დამატებითი ტერიტორიების დათმობა.