საქართველოს პროკურატურამ დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების და ფსიქოტროპული ნივთიერების უკანონო შეძენის, შენახვის, რეალიზაციის ხელშეწყობის და რეალიზაციის ფაქტებზე 97 პირს, მათ შორის უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს ბრალდება წარუდგინა.შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა უკანონოდ შეიძინეს და ინახავდნენ სხვადასხვა სახეობის და რაოდენობის, მათ შორის დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკულ საშუალებებს და ფსიქოტროპულ ნივთიერებებს, რომელსაც აფასოებდნენ და სხვადასხვა ლოკაციაზე ათავსებდნენ. ბრალდებულების ნაწილი ნარკოტიკული საშუალებების რეალიზაციას ახორციელებდა.ერთ-ერთმა ბრალდებულმა, უცხო ქვეყნის მოქალაქემ საქართველოში უკანონოდ შემოიტანა განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალება „კოკაინი“.გატარებული ღონისძიებების შედეგად სამართალდამცველებმა ნარკოტიკული საშუალებები და ფსიფოტროპული ნივთიერებები „ჰეროინი“, ,,კოკაინი’’ „მეთადონი“, „ბუპრენორფინი“, „გამომშრალი მარიხუანა“, ,,მდმა’’, ,,მცენარე კანაფი” და ნარკოტიკული საშუალებების დაფასოებისთვის საჭირო ნივთები ამოიღეს. ასევე ამოღებულია ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა.დაკავებულებს ბრალდება სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის პირველი ნაწილით (ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა, შენახვა), 260-ე მუხლის მე-2 ნაწილის ,,ა“, მესამე ნაწილის ,,ა’’ ქვეპუნქტებით (ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა, შენახვა დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით), 260-ე ტერცია მუხლის მე-5 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, მეექვსე ნაწილის ,,ა’’ ქვეპუნქტით (ნარკოტიკული საშუალების უკანონო რეალიზაცია, დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით,), 260 კვარტა მუხლის მეხუთე ნაწილის ,,ა“ და მეექვსე ნაწილის ,,ა’’ ქვეპუნქტით (დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო რეალიზაციის ხელშეწყობა), 262-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით (განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების საქართველოში უკანონოდ შემოტანა), 260 კვარტა მუხლის პირველი ნაწილით (ნარკოტიკული საშუალება მარიხუანის უკანონო რეალიზაციის ხელშეწყობა) და 260-ე ტერცია მუხლის პირველი ნაწილით (მარიხუანის უკანონო რეალიზაცია) 236-ე მუხლის მესამე ნაწილით (ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა ან შენახვა) წარედგინათ, რაც სასჯელის სახედ და ზომად 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.პროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე ბრალდებულების ნაწილს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა უკვე შეეფარდათ, ხოლო ნაწილის მიმართ სასამართლო კანონით დადგენილ ვადაში იმსჯელებს.
A.C. Milan საქართველოში Milan Junior Camp 2026-ს იწყებს
AC Milan საქართველოში Milan Junior Camp-ს 2026 წელს უკვე მეორედ ატარებს - პროექტმა სტარტი გასულ წელს აიღო და საზოგადოების მაღალი ინტერესის ფონზე მიმდინარე წელს განახლდა.პროექტის ფარგლებში, 6-დან 15 წლამდე ასაკის ქართველი მოზარდებისთვის, საფეხბურთო კლუბ „მილანიდან“ მოწვეული 3 ოფიციალური მწვრთნელი, ადგილობრივ სპეციალისტებთან ერთად, გამართავენ სავარჯიშო პროგრამას იმ მეთოდოლოგიის მიხედვით, რომელიც „მილანის” ყველა ოფიციალური გუნდისთვისაა გამოყენებული.AC Milan Camp Tbilisi 17-22 ივნისს გაიმართება. ვარჯიშები საბურთალოს რაიონში, ნუცუბიძის პლატოზე მდებარე საფეხბურთო ცენტრში ჩატარდება.მონაწილეები 6 დღის განმავლობაში AC Milan-ის ოფიციალური პროგრამით საათნახევრიან / 2-საათიან ინტენსიურ ვარჯიშებს გაივლიან.პროექტში მონაწილეობა შეუძლიათ როგორც ბიჭებს, ისე გოგონებს.AC Milan Football Camp-ზე დასასწრები პაკეტის ღირებულება თითოეულ მონაწილეზე 950 ლარს შეადგენს. საფასურში შედის: ტრენინგი, „მილანის“ ოფიციალური სერტიფიკატის გადაცემა და მერჩენდაიზის ფორმა (მაისური, შორტი, გეტრები).პროგრამის ფარგლებში, წარმატებულ მონაწილეებს ორგანიზატორები მილანში საფეხბურთო მატჩზე დასასწრებად წაიყვანენ, რაც ახალგაზრდა ფეხბურთელებისთვის მნიშვნელოვანი წამახალისებელი შესაძლებლობა იქნება.A.C. Milan-ის პროექტების ერთობლიობა მიზნად ისახავს ბავშვებისა და ახალგაზრდების ჩართვას სპორტულ აქტივობებში იმ საფეხბურთო ვარჯიშების საშუალებით, რომლებიც საფეხბურთო კლუბ „მილანის“ ოფიციალურ მეთოდოლოგიას ეფუძნება.მრავალი წელია, „მილანის“ ბანაკები მსოფლიოს სხვადასხვა წერტილში, წინასწარ შერჩეულ ლოკაციებზე ტარდება.პროგრამა ყველა მონაწილეს სთავაზობს შესაძლებლობას, გაიზიაროს უნიკალური გამოცდილება - შეიძინოს ახალი მეგობრები, სასიამოვნოდ გაატაროს დრო და ითამაშოს ფეხბურთი სრულიად უსაფრთხო გარემოში, როგორც A.C. Milan-ის სამი სპეციალისტის, ასევე ადგილობრივი მწვრთნელების მეთვალყურეობის ქვეშ.Milan Junior Camp-ის მხარდამჭერია საქართველოში იტალიის საელჩო.
1771489929
არჩილ გორდულაძე: „ქოლცენტრები“ მძიმე დანაშაულია, რომელიც სხვისი ქონების თაღლითურად მითვისებისკენაა მიმართული, ელისო კილაძეს შეუძლია, სამართლიანი სასამართლოს წინაშე ამტკიცოს საკუთარი სიმართლე
პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის, არჩილ გორდულაძის განცხადებით, ელისო კილაძეს შეუძლია, სამართლიანი სასამართლოს წინაშე ამტკიცოს საკუთარი სიმართლე.გორდულაძის თქმით, დანაშაულს ვინც სჩადის, პასუხისგებაშიც მიეცემა.„ქოლცენტრები“ მძიმე დანაშაულია, რომელიც თაღლითური გზით სხვისი ქონების მითვისებისკენაა მიმართული. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის განცხადებაში ნათქვამი იყო, რომ ცდილობდნენ, ადამიანების ქონება მიეთვისებინათ და მიითვისეს კიდეც. ვინც დანაშაულს სჩადის, აუცილებლად მოხდება კიდეც მისი პასუხისგებაში მიცემა. ელისო კილაძე სიცრუის გამავრცელებელი ერთ-ერთი ჩვეულებრივი მანქანაა და ეს ახალი არ არის. წლებია, სიცრუეს ავრცელებს, რათა ადამიანები გააშავოს და ამით საკუთარი კეთილდღეობა ააწყოს, თუმცა საბოლოო ჯამში, მისი მოქმედებები შესაბამისობაში აღარ არის იმ მოცემულობასთან, რაც ქვეყანაშია. ამ ადამიანს შეუძლია, საკუთარი სიმართლე სამართლიანი სასამართლოს წინაშე ამტკიცოს. ეს ერთ-ერთი სისხლის სამართლის საქმეა, სადაც ელისო კილაძეს მოუწევს, იმ სასამართლოს წინაშე წარდგეს, რომელსაც წარსულში აშავებდა“, – აღნიშნა არჩილ გორდულაძემ.შეგახსენებთ, საქართველოს პროკურატურამ ე.წ. ქოლცენტრების, თაღლითობისა და ფულის გათეთრების საქმეზე ოთარ ფარცხალაძეს ბრალი წარუდგინა, ამავე საქმეზე დაკავებულია „ქრონიკა +“-ის დამფუძნებელი ელისო კილაძე.
რუსეთი და ირანი დღეს საზღვაო წვრთნებს ჩაატარებენ. „როიტერი“ ირანულ მედიაზე დაყრდნობით წერს, რომ წვრთნები ომანის ზღვასა და ინდოეთის ოკეანის ჩრდილოეთ ნაწილში გაიმართება.  ირანელი ჩინოვნიკების თქმით, წვრთნები მიზნად ისახავს ერთიანი ფრონტის დემონსტრირებას გეო