სამინისტროს გაყოფის ერთ-ერთი მიზეზი და ამოცანა გახლავთ ის, რომ ბოლო პერიოდში მნიშვნელოვნად გაიზარდა მუნიციპალიტეტების შემოსავლები, - ამის შესახებ რეგიონული განვითარების მინისტრმა კახა გულედანმა პარლამენტში, ინტერპელაციის წესით გამოსვლისას განაცხადა.მიის განმარტებით, მხოლოდ დღგ-ს განაწილების პრინციპით, 2025 წელს 2 მლრდ ლარზე მეტი მიიღეს მუნიციპალიტეტებმა, რაც ორჯერ აღემატება წინა წლების შესაბამის მაჩვენებელს.„საჭიროა, რომ ეს რესურსები მიმართული იყოს ისეთ პროექტებზე, რომლებიც არის ეფექტური და ხარჯთეფექტური. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ჩვენს სამინისტროს დაევალა, რომ მუნიციპალიტეტებმა ტენდერის გამოცხადებამდე მოგვაწოდონ ინფორმაცია, თუ როგორ, რა პირობით აცხადებენ ტენდერებს და ჩვენ მათ გავუწიოთ მეთოდოლოგიური მხარდაჭერა და ვნახოთ, რამდენად მოქმედ კანონმდებლობასთან არის შესაბამისობაში მათ მიერ გამოცხადებული ტენდერები.მხოლოდ გასულ წელს, ამ კუთხით ჩვენ გავიარეთ 5 000-ზე მეტი სატენდერო დოკუმენტაცია და ამ კუთხით, ტენდერის გამოცხადებამდე დაიზოგა 13 მილიონ ლარზე მეტი. მკაფიოდ მინდა განვაცხადო, რომ ჩვენ მეთოდოლოგიური მხარდაჭერის იქით, მუნიციპალიტეტებთან სხვა პროცედურებში არ შევდივართ. როგორც კი დოკუმენტაცია შესაბამისობაში იქნება მოქმედ კანონმდებლობასთან, აქ უკვე იწყება მუნიციპალიტეტის პოზიციონირება და ისინი აცხადებენ ტენდერებს, შემდეგ აფორმებენ ტენდერებს და ა.შ.“, - განაცხადა კახა გულედანმა.
მარიამ ქვრივიშვილმა GREDA-ს წარმომადგენლებთან ელექტროსადგურების მიერ გადახდილი ქონების გადასახადის განაწილებასთან დაკავშირებული კანონპროექტი განიხილა
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, მარიამ ქვრივიშვილმა საქართველოს განახლებადი ენერგიის განვითარების ასოციაციასთან (GREDA) გამართულ შეხვედრაზე ელექტროსადგურების მიერ გადახდილი ქონების გადასახადთან დაკავშირებული კანონპროექტი განიხილა. მხარეებმა დეტალურად იმსჯელეს კანონპროექტით გათვალისწინებულ მიმართულებებზე, რომლებიც განახლებადი ენერგიის რესურსებიდან წარმოშობილი გრძელვადიანი სარგებლის პირდაპირ, სამართლიან და ეფექტიან გამოყენებას ითვალისწინებს იმ დასახლებებში, სადაც ენერგეტიკული პროექტები განხორციელდება.კანონპროექტი ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ და GREDA-მ ერთობლივად მოამზადეს. კანონი მიზნად ისახავს განახლებადი ენერგიის რესურსებზე მომუშავე ელექტროსადგურებიდან მომდინარე გრძელვადიანი სარგებლის განაწილების მხარდამჭერი მექანიზმის დანერგვას, რომელიც, უპირველესად, ქონების გადასახადის გარკვეული ნაწილის უშუალოდ იმ თემისა თუ სოფლის საჭიროებებისთვის აკუმულირებას გულისხმობს, სადაც გენერაციის ობიექტები შენდება. როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, ის ფაქტი, რომ ქონების გადასახადებიდან სოლიდური თანხები მოხმარდება ადგილობრივი დასახლებების განვითარებას, ასევე ხელს შეუწყობს ინვესტორებისა და ადგილობრივი მოსახლეობის კომუნიკაციას და გაზრდის ინტერესს ახალი ელექტროსადგურების პროექტების მიმართ.მნიშვნელოვანია, რომ კანონპროექტით განსაზღვრულია ენერგეტიკული პროექტის სამშენებლო ფაზის დაწყებისთანავე სამუშაო ჯგუფის შექმნა, რომელში მონაწილეობის შესაძლებლობაც ექნებათ ადგილობრივი დასახლების საერთო კრების მიერ განსაზღვრულ პირებს და სამოქალაქო საზოგადოებას - სამუშაო ჯგუფი განსაზღვრავს, როგორ განიკარგოს და ადგილობრივად რა პროექტებს მოხმარდეს გენერაციის ობიექტების ქონების გადასახადიდან მიღებული თანხების კონკრეტული წილი.ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროში GREDA-სთან გამართულ სამუშაო შეხვედრას, მარიამ ქვრივიშვილთან ესწრებოდა მინისტრის მოადგილე ინგა ფხალაძე, ფინანსთა მინისტრის მოადგილე გიორგი კაკაურიძე, ეკონომიკის სამინისტროს ენერგეტიკული პოლიტიკისა და საინვესტიციო პროექტების დეპარტამენტის უფროსი ალექსანდრე სოხაძე და ენერგეტიკული რეფორმების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ანა გოგოლაძე.
1771415280
პრემიერი: მივიღეთ გადამჭრელი ზომები, როგორც ნარკოტიკების, ორგანიზებული დანაშაულის, მიგრაციის შემთხვევაში, ისე მართვის სისტემის მოწესრიგებისა და კორუფციასთან ბრძოლის მიმართულებებით, ამ ყველაფერში განუზომელი როლი აქვს ლევან ჟორჟოლიანს
ჩვენ, როგორც ნარკოტიკების, ორგანიზებული დანაშაულის, მიგრაციის შემთხვევაში მივიღეთ გადამჭრელი ზომები, ასევე გადამჭრელი ზომები მივიღეთ მართვის სისტემის მოწესრიგებისა და კორუფციასთან ბრძოლის მიმართულებებით, - განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში, ინტერპელაციის წესით გამოსვლისას.პრემიერ-მინისტრმა, ამ კუთხით, ხაზი გაუსვა მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსის, ლევან ჟორჟოლიანის უმნიშვნელოვანეს როლს.„ამ ყველაფერში, განუზომელი როლი აქვს ლევან ჟორჟოლიანს, როგორც მთავრობის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს და მას მინდა, ამისათვის განსაკუთრებული მადლობა გადავუხადო“, - განაცხადა მთავრობის მეთაურმა.
1771414858
ლევან მახაშვილი: ფაქტია, რომ იყო აშშ-ის სხვა ადმინისტრაციების მხრიდან პირდაპირი ჩარევები ენჯეოების დაფინანსების სქემებით, რომლის მიზანიც იყო კონკრეტული ლიბერალური იდეოლოგიის გატარება და საკუთარი გავლენების მოპოვება სხვა ქვეყნებში
ფაქტია, რომ იყო აშშ-ის სხვა ადმინისტრაციების მხრიდან პირდაპირი ჩარევები ენჯეოების დაფინანსების სქემებით, რომლის მიზანიც იყო კონკრეტული ლიბერალური იდეოლოგიის გატარება და საკუთარი გავლენების მოპოვება სხვა ქვეყნებში, - განაცხადა ევროპასთან ინტეგრაციის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარემ ლევან მახაშვილმა, რომელიც აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ გამოქვეყნებულ სააგენტოს სტრატეგიულ გეგმას ეხმიანება, სადაც საუბარია იმაზე, რომ აშშ საერთაშორისო ორგანიზაციებს არ მისცემს უფლებას, გახდნენ იარაღი მათი მოწინააღმდეგეების ხელში, რათა თავს დაესხან ამერიკელებს და მის პარტნიორებს, მაგალითად, ისრაელს.მახაშვილის თქმით, მისასალმებელია, რომ დამახინჯებული ლიბერალური იდეოლოგიის ეპოქა ნელ-ნელა დასარულს უახლოვდება.„ამერიკამ, როგორც მისმა ერთ-ერთმა მთავარმა დამფინანსებელმა, გადაწყვიტა გაწევა ამ პროცესებისგან. ეს ხელს შეუწყობს ჯანსაღ პროცესებს. სხვა საზოგადოებების და სახელმწიფოების პატივისცემას და ეროვნული ინტერესებიდან და საერთო ინტერესებიდან გამომდინარე ურთიერთობების განვითარებას და არა სხვადასხვა უკანონო სქემებით და გზებით სხვა საზოგადოებებში გავლენების მოპოვებას“, - აღნიშნა ლევან მახაშვილმა.