საქართველოს ბანკი, როგორც განათლების მთავარი მხარდამჭერი, მოსწავლეებისთვის შესაძლებლობების შექმნას განაგრძობს.სწორედ ამ მიზნით, საქართველოს ბანკის, ICT ასოციაციის და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) თანამშრომლობით შეიქმნა პროექტი Code IT, რომელიც პროგრამირებით დაინტერესებულ 14-დან 18 წლამდე ახალგაზრდებს შესაძლებლობას აძლევს, საქართველოს 9 ტექნოპარკსა (თბილისი, ბათუმი, ზუგდიდი, სენაკი, ოზურგეთი, კასპი, გურჯაანი, ახმეტა, თელავი) და 6 დამატებით ლოკაციაზე (მესტია, გორი, საგარეჯო, პანკისი, რუსთავი, ფოთი) შეისწავლოს კოდირების საფუძვლები.Code IT-ის პროგრამაზე სწავლის მსურველებმა, 22 თებერვლამდე უნდა გაიარონ რეგისტრაცია ბმულზე. სწავლა 10 მარტს დაიწყება. მონაწილეების შერჩევა მათ მიერ შესრულებული დავალებისა და გასაუბრების შედეგად მოხდება.ინფორმაციისთვის, პროგრამა ინტერაქციული სწავლების მეთოდით მიმდინარეობს, რომლის ფარგლებშიც, მოსწავლეები მუშაობენ პრაქტიკულ დავალებებზე, კურსის დასრულების შემდეგ კი ქმნიან ფინალურ პროექტს, რომელიც საშუალებას აძლევს მათ, შეადგინონ პროფესიული პორტფოლიო.ამასთან, Code IT-ის ფარგლებში, მონაწილეები ესწრებიან ვებინარებს, სადაც აქვთ შესაძლებლობა, მიიღონ რჩევები და გაიარონ კონსულტაციები კარიერული განვითარების მიმართულებით.სატრენინგო მოდული 3 მიმართულებას აერთიანებს:HTML & CssJavaScript & Responsive PageReactპროექტის წარმატებით დასრულების შემდეგ, ახალგაზრდები მიიღებენ სერტიფიკატს და შესაძლებლობას, გააგრძელონ სწავლა მომდევნო მოდულებზე. აღსანიშნავია, რომ პროგრამა სრულად არის დაფინანსებული.საქართველოს ბანკის საგანმანათლებლო პროგრამების შესახებ დეტალური ინფორმაციის მისაღებად, ეწვიეთ ვებგვერდს: ganatleba.bog.ge
თელავში, საცხოვრებელ სახლს ცეცხლი უკიდია - ინფორმაცია ადგილიდან
თელავში, ახვლედიანის ქუჩაზე, ამ წუთებში, ხანძარია. ცეცხლი საცხოვრებელ სახლს უკიდია. თვითმხილველების ინფორმაციით, სახლში ქალია დარჩენილი. მისი მდგომარეობის შესახებ, ჯერჯერობით, ინფორმაცია ცნობილი არ არის.ადგილზე სახანძრო - სამაშველო სამსახური იმყოფება, რომელიც ცეცხლის ჩაქრობას ცდილობს. ადგილზეა პოლიცია და სასწრაფო - სამედიცინო დახმარების ბრიგადაც. @primetime.ge ხანზაამ წუთებში ხანძარია თელავში. თვითმხილველების ინფორმაციით, სახლში ქალია დარჩენილი. ♬ original sound - Prime Time • პრაიმ ტაიმი
1771243276
„გრანტების შესახებ“ კანონში დაზუსტებები შევიდა, რომელიც გახმაურებულ თემებს შეეხო, მათ შორის იმას, რასაც ემიგრანტების მიერ გადმორიცხულ თანხებზე სპეკულირებდნენ და ეს სრულიად გამოირიცხა, – ამის შესახებ პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა, ნინო წილოსანმა განაცხადა.წილოსანის თქმით, საქართველოში უცხოური ფულის შემომტანები ხვრელს ხედავდნენ, ეს ის ორგანიზაციები არიან, რომლებიც უცხოეთში რეგისტრირდებიან.„საერთაშორისო გამჭვირვალობა“ ესტონეთშია დარეგისტრირებული, რომელიც მიღებული თანხის დიდ ნაწილს საქართველოში აქტივობებზე ხარჯავს. ამიტომ, რა თქმა უნდა, ასეთი ორგანიზაციები ამ კანონის დაფარვის ქვეშ იქნებიან. ასევე ის ორგანიზაციებიც, რომლებიც უცხოური ორგანიზაციების ფილიალები არიან და მათი თანხების დიდი ნაწილი გავლენას ახდენს პოლიტიკურ პროცესებზე. ხელისუფლების არცნობის საკითხი ერთ-ერთი საკვანძო მიმართულებაა. ევროპის თითქმის ყველა ქვეყანა, სადაც 25 პროცენტის მხარდაჭერის მქონე პარტიები მართავენ ქვეყანას, წარმოიდგინეთ, იმ ქვეყანაში საკანონმდებლო რეგულაცია და პოლიტიკური კულტურა რომ არ იყოს და სხვა პარტიებს შეეძლოთ, ხელისუფლების არაღიარებაზე ისაუბრონ და ქვეყანაში მუდმივი პოლიტიკური ტურბულენცია იყოს. როცა საქართველოში ამ პროცესებს არეულობის მოსაწყობად იყენებენ, რა თქმა უნდა, კანონმდებლობა იმისთვის არსებობს, რომ ასეთი ანტიკონსტიტუციური მოქმედებები დაარეგულუროს და შეზღუდოს კიდეც“, – განაცხადა წილოსანმა.
1771242881
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი გეკა გელაძე აცხადებს, რომ შსს-ს ე.წ. კამიტი არასდროს შეუძენია.გეკა გელაძეს კითხვა დაუსვეს „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ განცხადებაზე, რომ წყლის ჭავლში შერეული ნივთიერებებით დაზიანებული მოქალაქეების სახელით სამართალწარმოებას იწყებენ. მათი მხრიდან სარჩელში ნახსენები არ არის სიტყვა „კამიტი“.გეკა გელაძის თქმით, ცილისწამება ვერ შედგა.„მთავარი იარაღი არის სიმართლე. არაერთხელ, სრული პასუხისმგებლობით განვაცხადე, რომ არათუ გამოყენებული, არამედ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ე.წ. კამიტი, ასეთი ნივთიერება არასდროს შეუძენია. გაქრა ეს ცილისწამება, ვერ შედგა და ალბათ ახლა ცდილობენ სხვადასხვა ტერმინის გამოყენებას, ამაზე საუბარი არასერიოზულია“, – აღნიშნა გეკა გელაძემ.გეკა გელაძე ამბობს, რომ შსს-ს არ აქვს არანაირი ნივთიერება, რომელიც საზოგადოების ჯანმრთელობისთვის საშიშია.„გამოძიება დაიწყო სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა, გააჟღერა, რაც იყო გამოყენებული, საერთაშორისო პრაქტიკა რაც არსებობს. ჩვენ რა ნივთიერებებიც გვაქვს, ყველა განვითარებულ ქვეყანაში ხდება მსგავსი ნივთიერების გამოყენება. არც გვაქვს არანაირი ნივთიერება, რომელიც საზოგადოების ჯანმრთელობისთვის არის საშიში“, – განაცხადა გეკა გელაძემ.
1771242706
საფრანგეთის პოლიციამ ქვეყნის ყოფილი კულტურის მინისტრის, ჯეკ ლენგის ეპშტეინთან კავშირის შესახებ გამოძიების ფარგლებში ჩხრეკა ჩაატარა. ჩხრეკა პარიზში, „არაბული სამყაროს ინსტიტუტში“ ჩატარდა.საქმე ეხება „არაბული სამყაროს ინსტიტუტის“ ყოფილი ხელმძღვანელის, კულტურის ყოფილი მინისტრის, ჯეკ ლენგისა და ჯეფრი ეპშტეინის კავშირების შესახებ მიმდინარე გამოძიებას. კერძოდ, გამოძიება მიმდინარეობს ფულის გათეთრების შესაძლო ფაქტთან დაკავშირებით.როგორც ფრანგული მედია წერს, ლენგის ქალიშვილის სახელი ეპშტეინის თანამფლობელობაში არსებული ოფშორული კომპანიის დოკუმენტებში ფიგურირებს.მას შემდეგ, რაც საფრანგეთის კულტურის ყოფილი მინისტრის, ჯეკ ლენგის წინააღმდეგ გამოძიება დაიწყო, ჯეკ ლენგმა „არაბული სამყაროს ინსტიტუტის“ პრეზიდენტის თანამდებობა დატოვა.
1771242551
ჩვენ საზოგადოებას დავპირდით რვა თვის წინ, რომ ნარკოდანაშაულთან ბრძოლა იქნებოდა ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი და განვახორციელებდით უკომპრომისო ბრძოლას, შედეგიც სახეზეა, – ამის შესახებ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა, გეკა გელაძემ განაცხადა.მინისტრის თქმით, მხოლოდ 2025 წელს 5000-ზე მეტი ნარკოდანაშაულში ჩართული ადამიანი იქნა დაკავებული, ხოლო 2000-ზე მეტი ნარკორეალიზაციაში ჩართული პირი.„მხოლოდ მიმდინარე წელს შემიძლია გითხრათ, რომ 300-მდე ნარკორეალიზაციაში ჩართული ადამიანი არის დაკავებული და მინდა, კიდევ ერთხელ დავპირდე საზოგადოებას, რომ ჩვენ ამ მიმართულებით გავაგრძელებთ უმკაცრეს პოლიტიკას, როგორც საპოლიციო ღონისძიებების, ისე საპრევენციო ხასიათის ღონისძიებების“, – განაცხადა გელაძემ.
1771242462
საქართველოს სახალხო დამცველი შეაფასებს პარლამენტის მიერ საბოლოოდ დამტკიცებულ საკანონმდებლო ცვლილებებს და შესაბამისი წინაპირობების არსებობის შემთხვევაში, სარჩელით მიმართავს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს, – ამის შესახებ ნათქვამია საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადებაში.როგორც სახალხო დამცველი აღნიშნავს, წარმოდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებები შესაძლოა, წინააღმდეგობაში მოვიდეს როგორც გამოხატვის თავისუფლების დაცვის საერთაშორისო სტანდარტებთან, ისე საქართველოს კონსტიტუციასთან.„საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება საქართველოს პარლამენტში ამჟამად მიმდინარე საკანონმდებლო პროცესს, რომლის ფარგლებში განიხილება შვიდ საკანონმდებლო აქტში, მათ შორის, „გრანტების შესახებ“ საქართველოს კანონში, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში და „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ინიციირებული ცვლილებები.როგორც დღეს საზოგადოებისთვის საკომიტეტო განხილვის დროს გახდა ცნობილი, პირველი მოსმენის შემდეგ, საკანონმდებლო პაკეტში გარკვეული ცვლილებები შევიდა და კიდევ უფრო გაფართოვდა დასჯად ქმედებათა ჩამონათვალი. კერძოდ, გავრცელებული ინფორმაციით, სისხლისსამართლებრივად დასჯად ქმედებად ცხადდება „ექსტრემიზმი საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების წინააღმდეგ“.სახალხო დამცველის მოსაზრებით, წარმოდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებები შესაძლოა, წინააღმდეგობაში მოვიდეს როგორც გამოხატვის თავისუფლების დაცვის საერთაშორისო სტანდარტებთან, ისე საქართველოს კონსტიტუციასთან და შექმნას დაწესებული შეზღუდვების ზედმეტად ფართო ინტერპრეტაციის შესაძლებლობა.გამომდინარე აქედან, საქართველოს სახალხო დამცველი შეაფასებს პარლამენტის მიერ საბოლოოდ დამტკიცებულ საკანონმდებლო ცვლილებებს და შესაბამისი წინაპირობების არსებობის შემთხვევაში, სარჩელით მიმართავს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს“, – ნათქვამია საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადებაში.
1771242406
კარგია, რომ შევთანხმდით, „კამიტი“ არ გამოგვიყენებია და საია-ც ადასტურებს ამ ფაქტს, რომ ეს იყო სიცრუე, დეზინფორმაცია, რომელიც გავრცელდა, – ამის შესახებ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ განაცხადა.დარახველიძეს კითხვა დაუსვეს „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ განცხადებაზე, რომ წყლის ჭავლში შერეული ნივთიერებებით დაზიანებული მოქალაქეების სახელით სამართალწარმოებას იწყებენ. მათი მხრიდან სარჩელში ნახსენები არ არის სიტყვა „კამიტი“.ალექსანდრე დარახველიძის განცხადებით, საქართველოში ადგილი ჰქონდა ძალადობრივ აქციას და პოლიციაზე, სახელმწიფო უწყებებზე, მათ შორის პარლამენტის შენობაზე თავდასხმის დროს, პოლიციის შესახებ კანონი განსაზღვრავს, რას საშუალებები შეიძლება იყოს გამოყენებული.„რაც შეეხება კონკრეტულ შემთხვევებს, არაერთგზის განვმარტეთ, 2024 წლის ნოემბერ-დეკემბრის თვეში, რაც საზოგადოებამაც კარგად იხილა, არ იყო მშვიდობიანი აქცია, ეს იყო ძალადობრივი აქცია, ხელისუფლების დამხობის მცდელობა და ამაზე გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში. არაერთი პირის მიმართ უკვე შესაბამისი პასუხისმგებლობაც დადგა და წარდგენილი აქვს ბრალდება. შესაბამისად, საზოგადოებამ იხილა, რომ ადგილი ჰქონდა ძალადობრივ აქციას. ძალადობრივი აქციის დროს, როდესაც ადგილი აქვს თავდასხმას პოლიციაზე, სახელმწიფო უწყებებზე, მათ შორის პარლამენტის შენობაზე და ა.შ. პოლიციის შესახებ კანონი შავით თეთრზე განსაზღვრავს, რა საშუალებები შეიძლება იქნას გამოყენებული. ეს არის როგორც აქტიური, ისე პასიური თავდაცვის საშუალებები, მათ შორის ცრემლსადენი გაზი, წყლის ჭავლი და ა.შ.რაც შეეხება ბრძანება 10.02-ს, ნამდვილად არსებობდა ასეთი ჩანაწერი, თუ არ ვცდები, 2021 წლამდე, რომლითაც შეზღუდული იყო წყლის ჭავლისა და გაზის ერთობლივად და პარალელურ რეჟიმში გამოყენება, თუმცა ვინაიდან ეს არ გამომდინარეობდა კანონის აკრძალვიდან, ჩვენ გავეცანით ასევე სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილებას, მათ შორის ეუთო/ოდირის სტანდარტებს, ამნესტის კონკრეტულ ანგარიშებს, იქ არანაირი შეზღუდვა და აკრძალვა არ ყოფილა. კანონში განსაზღვრულია მთავარი პრინციპი პროპორციულობასთან დაკავშირებით, სპეციალური საშუალება და ძალა გამოყენებული უნდა იქნას იმ პროპორციულობით, რა საფრთხეც არსებობს. თითოეულ ჩვენგანს გვინახავს არაერთი ფაქტი, ევროპული ქვეყნების პოლიცია რა ტიპის ძალებს იყენებს აქციის მოძალადე წევრების წინააღმდეგ, გვინახავს სპეციალური სასამსახურო ძაღლები, ცხენებით აქციის დაშლა და ა.შ. ამ შემთხვევაში იმ პროპორციით იყო გამოყენებული ის საშუალებები, რა ტიპის თავდასხმებიც არსებობდა პოლიციასა და სახელმწიფო უწყებებზე. ეს არაერთ საქმეში დევს. გახსენით ღია სივრცეში არაერთი ვებგვერდი და შეგიძლიათ ნახოთ, როგორ ხდებოდა „მოლოტოვის კოქტეილებით“ თავდასხმა, რამდენი ათასი ერთეული პიროტექნიკა იქნა გამოყენებული პოლიციელების წინააღმდეგ და სახეზე გვყავს ადამიანები, რომლებმაც დამწვრობა მიიღეს. 171 პოლიციელი არის „მშვიდობიანი“ მომიტინგეების მხრიდან დაშავებული. ძალიან ბევრ მათგანს დასჭირდა ქირურგიული ჩარევა, ერთმა ადამიანმა მხედველობა დაკარგა, ერთმა – სმენა. პროპორცია განისაზღვრება ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში კონკრეტული ვითარებიდან გამომდინარე“, – განაცხადა ალექსანდრე დარახველიძემ.