იშვიათი ღირსების, ჭკვიანი, პატრიოტი კაცი წავიდა იმქვეყნად - ოთარ ჭითანავას ემშვიდობებიან
ისტორიკოსი გიორგი კალანდია სამწუხარო ინფორმაციას ავრცელებს და  პოლიტიკოსის ოთარ ჭითანავას გარდაცვალების შესახებ წერს.გიორგი კალანდია უსამძიმრებს საქართველოს და განსაკუთრებით სამეგრელოს და ემოციური წერილით ემშვიდობება:„ოთარ ჭითანავას გარდაცვალება დიდი დანაკლისია მთელი საქართველოსათვის, თუმცა მისი ამ ქვეყნიდან წასვლა განსაკუთრებული ტკივილია სამეგრელოსათვის და ქალაქ ზუგდიდისათვის! იშვიათი ღირსებების ადამიანი, დარბაისელი, ტკბილად მოუბარი, ინტელიგენტი, ქვეყნისა და კულტურის მოამაგე, ახალგაზრდობის ქომაგი, დიპლომატიის ქურუმი, ყველა დაჩაგრულის შემწე, ყველა მოწადინებულის თანამდგომი, უაღრესად განათლებული... ამ საქებარი სიტყვების ნუსხა დაუსრულებლად შემიძლია გავაგრძელო...ოთარ ჭითანავასთანა კაცები დღევანდელობას თითზე ჩამოსათვლელად შემორჩა, მისგან ყოველთვის ღირებული რჩევა შეგეძლო მოგესმინა, მისი ბრძენკაცული ქმედებებით კი მუდამ მოხიბლული რჩებოდი, ცალკე ამბავია ბატონი ოთარის მჭერმეტყველება და თამადობა... ეს იყო ქართული სულის ნამდვილი ზეიმი.ბატონი ოთარი გამორჩეული ქველმოქმედი და პატრიოტი გახლდათ, მისი წყალობით ზუგდიდის დადიანების სასახლეები უმძიმეს წლებში დანიავებას, ტერიტორიების დატაცებასა და გაპარტახებას ბევრჯერ გადაურჩა, მისი თანადგომით უცხოეთიდან მუზეუმმა არაერთი ძვირფასი ექსპონატი დაიბრუნა...სწორედ ამიტომაც ვამბობ, რომ ბატონი ოთარის ამ ქვეყნიდან წასვლა მისი საყვარელი ზუგდიდისათვის დიდი დანაკლისი და ტკივილია! ცხონება თქვენს სულს, სამარადისო სხოვნა თქვენს სახელს და უკვდავება თქვენს ღირსეულ საქმეებს“,- წერს კალანდია.„ჭკვიანი, გამოცდილი, პატრიოტი კაცი წავიდა იმქვეყნად“„ვიზიარებ ოჯახის, ზუგდიდელების და მთელი საქართველოს მწუხარებას“ცნობისთვის, ოთარ ჭითანავა იყო პარლამენტის წევრი და საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის წევრი.
ნინო თოთაძე
პედიატრი-ნუტრიციოლოგმა ნინო თოთაძემ გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა იმ საკვებ პროდუქტებზე, რომლებიც ბავშვების ინტელექტისა და აზროვნების ჩამოყალიბებაში მნიშვნელოვან როლს ასრულებს.სპეციალისტის განმარტებით, ბავშვის ტვინი განსაკუთრებით ინტენსიურად ვითარდება სიცოცხლის პირველ წლებში. 6 თვის ასაკში ტვინი უკვე მოზრდილი ადამიანის ტვინის ზომის დაახლოებით 50%-ს აღწევს, 3 წლის ასაკში — 80%-ს, ხოლო 5 წლისთვის — 90%-ს. ამავე პერიოდში, განსაკუთრებით 0-დან 3 წლამდე, ბავშვის ტვინი დაახლოებით 2,5-ჯერ უფრო აქტიურია, ვიდრე ზრდასრულის, რაც სწავლისა და აღქმის განსაკუთრებულად მაღალ უნარს განაპირობებს.ნინო თოთაძის თქმით, ტვინის განვითარებაზე გავლენას ახდენს გენეტიკა, გარემო და ოჯახური მხარდაჭერა — სითბო და სიყვარული. თუმცა ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ფაქტორად სწორად შერჩეული კვება სახელდება. არსებობს კონკრეტული მიკროელემენტები და ვიტამინები, რომლებიც ტვინის ფუნქციონირებასა და ნორმალურ განვითარებას უწყობს ხელს. მათ შორისაა: ცილები, ქოლინი, ფოლატები, იოდი, თუთია, რკინა, A, D, B6 და B12 ვიტამინები, ასევე ომეგა-3 ცხიმოვანი მჟავები.სპეციალისტი გამოყოფს რამდენიმე საკვებ ჯგუფს, რომლებიც ბავშვის რაციონში განსაკუთრებულ ყურადღებას საჭიროებს:ბოსტნეული — ფოთლოვანი და მწვანე ბოსტნეული ბავშვის მენიუში 6 თვის ასაკიდან შეიძლება შევიდეს. ბროკოლი, ისპანახი, სალათის ფოთოლი, ყაბაყი და სხვა სეზონური ბოსტნეული მდიდარია უჯრედისით, ფოლიუმის მჟავითა და რკინით, რაც ტვინის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია.ხორცი — განსაკუთრებით რეკომენდებულია ნაკლებად ცხიმიანი ხორცი, რომელიც 6 თვის ასაკიდან კვირაში 4–5-ჯერ უნდა შედიოდეს ბავშვის რაციონში. ის შეიცავს B12 ვიტამინსა და რკინას. ამერიკის პედიატრიის აკადემიის მონაცემებით, დაახლოებით ყოველი მეათე ბავშვი რკინადეფიციტური ანემიით არის დაავადებული. კვლევების თანახმად, ეს პრობლემა საქართველოშიც აქტუალურია. რეკომენდებულია ინდაურის, ქათმის, საქონლისა და კურდღლის ხორცი.რძის პროდუქტები და იოგურტი — საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით, სასურველია, რომ ისინი აუცილებელ ვიტამინებსა და მინერალებს შეიცავდეს, რომლებიც ბავშვის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია.ბურღულეული — ბურღულეულის ფაფები ენერგიისა და საკვები ნივთიერებების მნიშვნელოვანი წყაროა.თხილეული და თესლეული — შეიცავს ცილებსა და სასარგებლო ცხიმებს, რომლებიც ტვინის განვითარებას უწყობს ხელს (ასაკის შესაბამისი ფორმით და უსაფრთხოების წესების დაცვით).ომეგა-3-ის შემცველი პროდუქტები — ზღვის პროდუქტები დაბალი ასაკის ბავშვებისთვის რეკომენდებული არ არის, თუმცა თევზის ჩართვა მენიუში შესაძლებელია 8 თვის ასაკიდან, კვირაში მაქსიმუმ ორჯერ. ომეგა-3 ცხიმოვანი მჟავები ტვინის ფუნქციონირებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.პედიატრი-ნუტრიციოლოგი მშობლებს მოუწოდებს, ბავშვის კვებას განსაკუთრებული ყურადღებით მოეკიდონ, რადგან სიცოცხლის პირველი წლები ინტელექტუალური და ფიზიკური განვითარების საფუძვლის ჩამოყალიბების ყველაზე მნიშვნელოვანი ეტაპია.