მყვინთავებმა ბაიკალის ტბის ფსკერზე შვიდი ჩინელი ტურისტის ცხედარი იპოვეს
რუსეთის ხელისუფლების ცნობით, მყვინთავებმა იპოვეს შვიდი ჩინელი ტურისტისა და ერთი რუსი მძღოლის ცხედარი იპოვეს, რომლებიც მას შემდეგ დაიღუპნენ, რაც მათ მიკროავტობუსს ყინული ჩაუტყდა და ბაიკალის ტბაში ჩაიძირა. ინფორმაციას BBC ავრცელებს.ირკუტსკის ოლქის გუბერნატორმა, იგორ კობზევმა მომხდართან დაკავშირებით მწუხარება გამოთქვა და დაღუპულთა ოჯახის წევრებს მიუსამძიმრა. ადრე, მან განაცხადა, რომ შემთხვევას ერთი ჩინელი ტურისტი გადაურჩა.მედიის ცნობით, პარასკევს მომხდარი ავარიის ადგილზე, წყლის სიღრმე 18 მეტრი იყო და მყვინთავებს ცხედრების მოსაძებნად წყალქვეშა კამერების გამოყენება მოუწიათ.ბაიკალის ტბა, მსოფლიოში ყველაზე ღრმა ტბაა. მისი მაქსიმალური სიღრმე 1642 მეტრს შეადგეს და ის პოპულარული ტურისტული ადგილია. ტბა მკაცრი ზამთრის პერიოდში ხშირად იყინება. ბოლო წლებში, იქ რამდენიმე ფატალური ავარია მოხდა.
გურჯაანის მერი, გიორგი მაჭავარიანი, საქართველოს მთავრობის მიერ სოფელ ველისციხის რეაბილიტაციის პროექტის კონტრაქტორ კომპანიებთან ხელშეკრულების შეწყვეტაზე და ახალი ტენდერის გამოცხადებაზე კომენტარს აკეთებს.გურჯაანის მერი ამბობს, რომ ინფორმაცია, თითქოს პროექტი გაჩერდა და აღარ გაგრძელდება, სიმართლეს არ შეესაბამება.„ადგილზე გავეცანით რა მდგომარეობაა ამ პროექტთან დაკავშირებით. ის ინფორმაცია, რომ ეს პროექტი გაჩერდა და აღარ გაგრძელდება სიმართლეს არ შეესაბამება. კომპანიას, რომელიც ამ პროექტის სამუშაოებს ასრულებდა ხელშეკრულება შეუწყდებათ, ტენდერი ახლიდან გამოცხადდება და რაც შეიძლება მოკლე ვადებში სარეაბილიტაციო სამუშაოები განახლდება“- განაცხადა გიორგი მაჭავარიანმა.ცნობისთვის, მუნიციპალური განვითარების ფონდმა, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ველისციხის რეაბილიტაციის პროექტის კონტრაქტორ კომპანიებთან ხელშეკრულების შეწყვეტისა და ახალ ტენდერის გამოცხადების გადაწყვეტილება მიიღო, ვინაიდან კომპანიებმა, არაერთი გაფრთხილების მიუხედავად, ნაკისრი ვალდებულებები არ შეასრულეს.
რეგიონი • 1771754038
მუნიციპალური განვითარების ფონდმა, სოფელ ველისციხის ცენტრალური ნაწილის რეაბილიტაციის პროექტის კონტრაქტორ კომპანიებთან ხელშეკრულების გაწყვეტისა და ახალი ტენდერის გამოცხადების გადაწყვეტილება მიიღო.ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის, ბექა ურუშაძის განცხადებით, კონტრაქტორთან ყველანაირი რესურსი ამოწურეს. მისივე თქმით, ვინაიდან პროექტი აზიის განვითარების ბანკის მხარდაჭერით ხორციელდება, პროცესიც მათთან შეთანხმებით მიმდინარეობს."ფაქტობრივად, კონტრაქტორთან ამოვწურეთ ყველანაირი რესურსი, რომ ხელი შეგვეწყო და რამენაირად გაგრძელებულიყო სამუშაოები, საბოლოოდ მივიღეთ გადაწყვეტილება, გაწყვეტილიყო ეს კონტრაქტი. უშუალოდ პროცესს რაც შეეხება, იქიდან გამომდინარე, რომ ADB-ის მხარდაჭერით ხორციელდება აღნიშნული ხელშეკრულება და პროექტი, მათთან შეთანხმებით მიდის ეს პროცესი, შესაბამისად, [ხელშეკრულების] გაწყვეტის პროცესსაც გარკვეული პერიოდი სჭირდება. ჩვენ ვეცდებით, მაქსიმალურად მოკლე დროში, პირველ რიგში, შეწყდეს - ეს პროცესია ახლა მიმდინარე და ამის შემდგომ უკვე გამოცხადდეს ახალი ტენდერი სამუშაოების დასრულების მიზნით," - აღნიშნა ბექა ურუშაძემ.სოფელ ველისციხის ცენტრალური ნაწილის რეაბილიტაციის პროექტის კონტრაქტორ კომპანიებთან - შპს "ინსისა" და შპს "ჯავას" ერთობლივ საწარმოსთან ხელშეკრულების შეწყვეტის მიზეზი, არაერთი გაფრთხილების მიუხედავად, კომპანიების მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შეუსრულებლობა გახდა.