დამალული საფრთხე აბაზანაში - ბევრი ნივთს არასწორად უვლის, რაც ჩვენი ჯანმრთელობისთვის საზიანოა
ბევრი ადამიანი იყენებს სარეცხ ღრუბელს დაბანის დროს, თუმცა მისი მოვლის წესები ბევრმა არ იცის.
როდის უნდა შეცვალოთ ნივთი და რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი:
ექსპერტები გვირ 2-3 თვეში ერთხელ ახლის ყიდვას გირჩევენ.
ასევე მნიშვნელოვანია, რომ ღრუბელი გაშრეს ჰაერში, რათა თავიდან აიცილოთ ბაქტერიების გამრავლება. სასარგებლოა ბადისებრი პროდუქტების დეზინფექცია.
ღრუბელს შეუძლია ობის, ბაქტერიების და კანის მკვდარი უჯრედების დაგროვება. ამის გამო ჰიგიენური საშუალებები იწვევს სოკოებს, გაღიზიანებას და ინფექციებსაც კი.
თუ ღრუბელი მუდმივად სველია, ის გახდება შესაფერისი გარემო მავნე მიკრობების გამრავლებისთვის. შედეგად, მისი ყოველდღიური გამოყენება მხოლოდ ზიანს მოგაყენებთ.
ზოგიერთი ადამიანი იყენებს მას სკალპის დასაბანად, მაგრამ გახეხვის ნაცვლად, ეს იწვევს ჭუჭყს. ამან შეიძლება ხელი შეუწყოს თმის შეთხელებას, სკალპის გაღიზიანებას და ფოლიკულიტს.
ღრუბლის ხშირ გამოცვლასთან ერთად, მნიშვნელოვანია, რომ იგი მთლიანად გაშრეს გამოყენების დროს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ამან შეიძლება გამოიწვიოს ბაქტერიების გამრავლება.
ექიმის თქმით, მას ჰქონია შემთხვევები, როდესაც ადამიანებს კანის გამონაყარი და გაღიზიანება გაუქრათ მხოლოდ იმიტომ, რომ ისინი უფრო ხშირად იცვლიდნენ ნივთებს.