აშშ-სა და საქართველოს შორის ურთიერთობის გადატვირთვას ალტერნატივა არ გააჩნია და ეს არის აუცილებელი - ამერიკის ელჩისა და საგარეო საქმეთა მინისტრის შეხვედრა ამ კუთხით ძალიან მნიშვნელოვანია, - განაცხადა „დღის ქრონიკაში“ პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ რატი იონათამიშვილმა.მისივე თქმით, ამ შეხვედრაზე ხაზი გაესვა მომავალში საქართველო აშშ-ს შორის თანაშრომლობის გაღრმავებას.„მინდა მივესალმოთ საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრისა და ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის საქართველოში შეხვედრას. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ ეს შეხვედრა შედგა საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში, სადაც ქალბატონ მაკა ბოჭორიშვილს ესტუმრა დანიგანი. როგორც ვიცით და შეგვიძლია ვთქვათ, ამ შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ აშშ-სა და საქართველოს აქვთ საერთო ღირებულებები და ინტერესები. ასევე, შეხვედრაზე ხაზი გაესვა საერთო თანამშრომლობის დღის წესრიგს და იმას, რომ მომავალში კიდევ უფრო მეტად უნდა გაღრმავდეს თანამშრომლობა. ეს არის ის მნიშვნელოვანი გზავნილები, რაც ამ შეხვედრისგან მივიღეთ“,- აღნიშნა იონათამიშვილმა.მან ასევე ისაუბრა აშშ-თან ურთიერთობების გადატვირთვის მნიშვნელობაზე და ქვეყნებს შორის არსებულ მჭიდრო პარტნიორობაზე.„რასაკვირველია, როდესაც ჩვენ ვამბობთ, რომ ქვეყნებს შორის ურთიერთობის გადატვირთვას ალტერნატივა არ გააჩნია და ეს არის აუცილებელი, არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ აშშ-თვისაც, რა თქმა უნდა, ჩვენ ვეფუძნებით ზუსტად იმ გამოცდილებასაც, რომ თუ ვინმე ოდესმე იყო ამერიკის ერთგული მოკავშირე, ეს იყო საქართველო, რაც ყველაზე კარგად აისახა, „აისაფის“ მისიაში საქართველოს კონტრიბუციით, სადაც ამერიკელი და ქართველი ჯარისკაცები იბრძოდნენ ყველაზე რთული მისიების შესასრულებლად მხარდამხარ. ეს პარტნიორობა ჩვენი მხრიდან იყო მნიშვნელოვანი კონტრიბუცია მსოფლიო მშვიდობისათვის. შესაბამისად, ფაქტია, რომ ამ შეხვედრამ უკვე თავზარი დასცა რადიკალური ოპოზიციის წარმომადგენლებს, რაც შემთხვევითი არ არის. დარწმუნებული ვარ, რომ იმას, რასაც მართლაც ალტენატივა არ აქვს და რაც ორივე ქვეყნის ინტერესებს წარმოადგენს სინამდვილეში, სწორედ ამ სახელმწიფოებრივი ინტერესებიდან გამომდინარე ექნება გაგრძელება და არა იმ გამოცდილებით, რაც სამწუხაროდ, გვქონდა მაშინ, როდესაც ჩვენ, ჩვენი სახელმწიფოს ინტერესებით ვმოქმედებდით, ხოლო სხვა ქვეყნის ბიუროკრატები არა საკუთარი ქვეყნის, არამედ „დიფ სთეითის“ ინტერესებით“, - აღნიშნა იონათამიშვილმა.
ძლიერი მაგნიტური ქარიშხალი პიკს აღწევს და მაღალ მაჩვენებელზე რამდენიმე დღე დარჩება - ვინ მიეკუთვნება რისკჯგუფს და რას გვირჩევენ ექიმები
2025 წლის 7 მარტიდან ამინდის მიმართ მგრძნობიარე ადამიანებისთვის რთული პერიოდი დადგა: მაგნიტური ქარიშხლების სერია გრძელდება. გარკვეული პერიოდის განმავლობაში, დარღვევები განსაკუთრებით ძლიერი იქნება, G-2 ინდექსამდე.მნიშვნელოვანი გეომაგნიტური დარღვევები 7-დან 19 მარტამდე იქნება. მაგნიტური ქარიშხლის აქტივობის პიკი დადგება ქალთა საერთაშორისო დღის საღამოს და მომდევნო დღეს, ასევე 11-დან 14 მარტამდე პერიოდში, როდესაც  მიაღწევს 5-ს. 7, 10 და 15-დან 19-მდე პერიოდებში ასევე იქნება მაგნიტური შტორმები, თუმცა არც ისე ძლიერი, როგორც პიკის პერიოდში. 14 მარტიდან, დაბნელების დერეფნის დასაწყისი შეუერთდება გეომაგნიტურ აქტივობას: ამ თარიღით, სამყაროში დაგეგმილია არა მხოლოდ სავსე მთვარე, არამედ "სისხლიანი მთვარე", ანუ მთვარის დაბნელება.ასე რომ, 7-დან 19 მარტამდე შეიძლება ველოდოთ სერიოზულ გეომაგნიტურ აშლილობას. ყველაზე მნიშვნელოვანი რამ, რაც უნდა იცოდეთ 7-დან 19 მარტამდე მაგნიტური შტორმის დროს:უკვე 7-ის შუაღამედან დაიწყება სუსტი გეოშტორმი Kp 3-ის ინდექსით, ეს საკმარისია ხანდაზმულებისა და ქრონიკული დაავადებების მქონე ადამიანების დისკომფორტისთვის.8 მარტს დაახლოებით 9 საათიდან დაიწყება Kp 5-ის მაგნიტური ქარიშხალი - ეს უკვე არის მნიშვნელობა, რომელსაც შეუძლია გავლენა მოახდინოს მოწყობილობების მუშაობაზე და თუნდაც ჯანმრთელი ადამიანების კეთილდღეობაზე.9 მარტს საღამოს 9 საათიდან 11 მარტს იმავე საათამდე გაგრძელდება ქარიშხალი Kp 3 ინდექსით, შემდეგ კი 5 დონის მაგნიტური ქარიშხალი რამდენიმე დღის განმავლობაში გაგრძელდება.14 მარტის საღამოდან გეოშტორმის სიძლიერე 4 ბალამდე შემცირდება, 16 მარტს, დაახლოებით, 21:00 საათზე გადავა კმ3-ზე, ხოლო 21:00 საათიდან კვლავ მოიმატებს კმ4-მდე.18 მარტის საღამოდან 19 მარტის საღამომდე კვლავ განვიცადეთ სამბალიანი ქარიშხალს, შემდეგ კი დედამიწის მაგნიტოსფეროს მდგომარეობა გადავა სუსტი აშლილობის მდგომარეობაში Kp 2. ასეთი მაჩვენებელი უკვე სავსებით ვარგისია სიცოცხლისთვის.უსაფრთხოების წესები ძლიერი მაგნიტური ქარიშხლის დროსსანამ მაგნიტური ქარიშხალი გრძელდება, განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიაქციოთ თქვენს ჯანმრთელობას, განსაკუთრებით გულს, სისხლძარღვებს, არტერიულ წნევას და თირკმელებსაც კი. პრინციპში, ნებისმიერი ქრონიკული დაავადება შეიძლება გამწვავდეს გეომაგნიტური დარღვევის დროს. მაგნიტური შტორმის დროს თავი უნდა აარიდოთ მძიმე ფიზიკურ აქტივობას და უარი თქვათ ალკოჰოლსა და კოფეინზე. დიახ, ეს ასევე ეხება ჩაის, განსაკუთრებით მწვანე ჩაის. თქვენ ასევე უნდა დაიძინოთ ადრე და კარგად გამოიძინოთ მთელი პერიოდის განმავლობაში. სუფთა ჰაერზე დიდ დროს ვატარებთ, კალორიების რაოდენობა მესამედით უნდა შევამციროთ და ექიმის ყველა დანიშნულება მივყვეთ, თან გვქონდეს საჭირო მედიკამენტი. და საერთოდ ამ დღეების დევიზია: ნაკლები სტრესი, მეტი დასვენება.როგორ მოვემზადოთ ძლიერი მაგნიტური შტორმებისთვის 7-დან 19 მარტამდეთუ ქრონიკული დაავადებები გაქვთ, მოგიწევთ მოემზადოთ მაგნიტური ქარიშხლების პერიოდებისთვის. სისხლძარღვთა დაავადებების დროს უმჯობესია თან გქონდეთ ტონომეტრი, ხოლო სხვა შემთხვევაში გეომაგნიტური აშლილობის დაწყებამდე შეგიძლიათ მიიღოთ ასპირინის ტაბლეტი, რათა გაუმკლავდეთ ტკივილს და გახადოთ სისხლი უფრო თხევადი. ნებისმიერ შემთხვევაში, დაიცავით ექიმის ყველა მითითება, მიჰყევით მკურნალობას და თან ატარეთ საჭირო მედიკამენტები.თქვენ ასევე შეგიძლიათ იზრუნოთ თქვენი ელექტრო ტექნიკის „ჯანმრთელობაზე“, მაგნიტური ქარიშხლის წინ. დატენეთ თქვენი მოწყობილობები ქარიშხლის წინ, გამორთეთ ისინი, რომლებსაც არ იყენებთ. და სერიოზული მოწყობილობების დასაცავად, შეგიძლიათ გამოიყენოთ ფერომაგნიტური ეკრანები, ისინი ჩვეულებრივ გამოიყენება ტრანსფორმატორების დასაცავად, მაგრამ ასევე შეგიძლიათ დაიცვათ ზოგიერთი სამომხმარებლო მოწყობილობა, როგორიცაა დინამიკები.
1741098900
პარლამენტმა სამშობლოს ღალატის მუხლის დაბრუნებასთან დაკავშირებით „სისხლის სამართლის კოდექსში“ ცვლილებას პირველი მოსმენით მხარი დაუჭირა
პარლამენტმა პირველი მოსმენით განიხილა და მხარი დაუჭირა „სისხლის სამართლის კოდექსში“ ცვლილებას, რომელიც სამშობლოს ღალატისთვის სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხს უკავშირდება.კანონპროექტის თანახმად, საქართველოს „სისხლის სამართლის კოდექსს“ ემატება 3071 მუხლი, რომელიც დაარეგულირებს სამშობლოს ღალატისთვის სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხს.აღნიშნული ნორმის თანახმად, სამშობლოს ღალატად მიჩნეული იქნება საქართველოს მოქალაქის მიერ ან საქართველოში სტატუსის მქონე მოქალაქეობის არმქონე პირის მიერ ჩადენილი ისეთი ქმედებები, როგორიცაა: საქართველოს ტერიტორიული ხელშეუხებლობის დარღვევა, ანტიკონსტიტუციური ხელშეკრულების დადება ან მოლაპარაკების წარმოება, საქართველოს საგარეო უშიშროების ხელყოფა, უცხოეთის სადაზვერვო სამსახურში შესვლა, საქართველოს თავდაცვისუნარიანობის ხელყოფა, სახელმწიფო საიდუმლოების გაცემა, ჯაშუშობა, შეთქმულება ან ამბოხება საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ძალადობით შესაცვლელად, საბოტაჟი ან/და უცხო ქვეყნისათვის, უცხოეთის ორგანიზაციისათვის ან უცხოეთის კონტროლს დაქვემდებარებული ორგანიზაციისათვის მტრულ საქმიანობაში დახმარება.პროექტის ავტორი და ინიციატორები ფრაქცია „ქართული ოცნებისა“ და პოლიტიკური ჯგუფის „ხალხის ძალის“ დეპუტატები არიან.ინიციატორების განმარტებით, 2007 წელს, მიხეილ სააკაშვილის ხელისუფლებამ „სისხლის სამართლის კოდექსიდან“ სახელმწიფო ღალატის მუხლი ამოიღო.