„უხილავი საფრთხე: ჰაერის დაბინძურება ალცჰაიმერის რისკს ზრდის“ - ახალი კვლევა
ჰაერში არსებული წვრილი დამაბინძურებელი ნაწილაკები შესაძლოა ადამიანის ჯანმრთელობაზე იმაზე სერიოზულ გავლენას ახდენდეს, ვიდრე აქამდე მიიჩნეოდა. ახალი კვლევის თანახმად, PM2.5 ტიპის მიკრონაწილაკები ალცჰაიმერის დაავადების განვითარების გაზრდილ რისკთანაა დაკავშირებული.
მიუხედავად იმისა, რომ ჰაერის დაბინძურება აქამდეც ასოცირდებოდა ისეთ მდგომარეობებთან, როგორიცაა არტერიული ჰიპერტენზია და დეპრესია — ფაქტორები, რომლებიც ალცჰაიმერის განვითარებას უწყობს ხელს — ახალი კვლევა კიდევ უფრო შორს მიდის. მეცნიერების შეფასებით, ალცჰაიმერის შემთხვევათა მნიშვნელოვანი ნაწილი შესაძლოა უშუალოდ ნაწილაკოვანი მატერიის ზემოქმედებით იყოს გამოწვეული.
კვლევა ამერიკის შეერთებულ შტატებში, Emory University-ის მეცნიერებმა ჩაატარეს. ნაშრომი ეფუძნება წინა კვლევებსაც, რომლებმაც PM2.5-სა და ნეიროდეგენერაციულ დაავადებებს შორის კავშირი უკვე დაადგინა.
მკვლევრებმა 65 წელს გადაცილებული დაახლოებით 28 მილიონი ადამიანის მონაცემები გააანალიზეს. შედეგებმა აჩვენა, რომ ჰაერის დაბინძურების მაღალი დონე პირდაპირ კავშირშია ალცჰაიმერის განვითარების რისკის ზრდასთან. აღნიშნული კავშირი შენარჩუნდა მაშინაც კი, როდესაც გათვალისწინებული იყო სხვა თანმხლები ჯანმრთელობის პრობლემები.
როგორც მკვლევრები აღნიშნავენ, ალცჰაიმერის დაავადება დემენციის ყველაზე გავრცელებული ფორმაა და განსაკუთრებით მზარდ საფრთხეს წარმოადგენს ხანდაზმულ მოსახლეობაში. მიუხედავად ამისა, დაავადების ზუსტი გამომწვევი მიზეზები დღემდე ბოლომდე დადგენილი არ არის. მეცნიერების ვარაუდით, PM2.5 ნაწილაკები ტვინის ქსოვილებს პირდაპირ აზიანებს, რაც დროთა განმავლობაში ნეიროდეგენერაციულ პროცესებს აჩქარებს.
კვლევის შედეგები გამოქვეყნდა ავტორიტეტულ სამეცნიერო ჟურნალში PLOS Medicine.