როცა ყბა ფუნქციას კარგავს: რა არის TMJ-ს ანკილოზი
ძვლები და სახსრები ძალიან მნიშვნელოვანია, რათა მოძრაობა და ყოველდღიური აქტივობების შესრულება შევძლოთ. მიუხედავად ამისა, ზოგიერთი დაავადება მათ აზიანებს და არამხოლოდ დისკომფორტს გვიქმნის, არამედ ცხოვრების ხარისხსაც მნიშვნელოვნად აუარესებს.
საფეთქელ-ქვედაყბის სახსრის (TMJ) ანკილოზი დაავადებაა, რომელიც აღნიშნული სახსრის შეხორცებით გამოიხატება; ეს პროცესი ყბის მოძრაობას სრულად ან ნაწილობრივ ზღუდავს. შედეგად, შესაძლოა, ადამიანს მნიშვნელოვნად გაურთულდეს საუბარი, კვება და რთულ შემთხვევებში სუნთქვაც კი. სიტყვა ანკილოზი ბერძნულიდან მომდინარეობს და გაშეშებულ სახსარს ნიშნავს.
TMJ-ის ანკილოზი საკმაოდ იშვიათია, ამიტომ მისი გავრცელების სიხშირე საფუძვლიანად არ არის შეფასებული. ჩვეულებრივ, იგი 10 წლამდე ვითარდება, თუმცა ეს შეიძლება ნებისმიერი ასაკის ადამიანს დაემართოს. იმისათვის, რომ მდგომარეობა არ გართულდეს, სიმპტომების დროული ამოცნობა და სამედიცინო ჩარევა ძალიან მნიშვნელოვანია.
ამ დაავადებას ხშირად შემდეგი სიმპტომები ახასიათებს:
- ყბის მოძრაობის შეზღუდვა ან პირის გაღების უუნარობა;
- საფეთქელ-ქვედაყბის მიდამოში ტკივილი ან დისკომფორტი;
- სახის ასიმეტრია;
- ყბის გადახრა პირის გაღებისას;
- ჭამისა და ლაპარაკის, ასევე ორალური ჰიგიენის დაცვის გაძნელება;რთულ შემთხვევებში სუნთქვის გაძნელება და ძილის ობსტრუქციული აპნოე.