მეტროსადგურ „ვარკეთილის“ სარეაბილიტაციო სამუშაოების მოკლე ვადაში დასასრულებლად ხელშეკრულება შესაბამის უცხოურ კომპანიასთან გაფორმდა.მეტროსადგურის რეაბილიტაციის პროცესის შეფერხების მიზეზებსა და მიმდინარე სამუშაოებზე დღეს თბილისის მერმა კახა კალაძემ დედაქალაქის მთავრობის სხდომაზე ისაუბრა.„ჩვენ არასდროს ვერიდებით პრობლემებზე საუბარს, არასდროს გავურბივართ გამოწვევებს და არ გვიჭირს, ვუთხრათ სიმართლე საზოგადოებას. ჩვენ ბევრჯერ ვსაუბრობთ წარმატებულ პროექტებზე, გაკეთებულ საქმეებზე, რაც 2017 წლიდან მოყოლებული ნათლად ჩანს დედაქალაქში, მაგრამ არსებობს გამოწვევები და პრობლემებიც. დღეს მინდა, ერთ პრობლემებურ საკითხზე მოგაწოდოთ ინფორმაცია, თუ რა ეტაპზე ვართ. მხედველობაში მაქვს მეტროსადგურ „ვარკეთილის“ რეაბილიტაცია, რომლის მოსაცდელ ბაქანზე ჭერი ჯერ კიდევ 2018 წელს ჩამოიშალა. მიუხედავად იმისა, რომ მუნიციპალიტეტმა სადგურის რეაბილიტაციისთვის აუცილებელი ღონისძიებების დაგეგმვა დაუყოვნებლივ დაიწყო, აღნიშნული საკითხი ჯერ კიდევ მოუგვარებელია. პროცესის გაჭიანურების მთავარ მიზეზს წარმოადგენს მიწისქვეშა ტრანსპორტის სფეროში, როგორც ადგილობრივი საპროექტო და სამშენებლო, ისე საექსპერტო კომპანიების არასაკმარისი გამოცდილება და კვალიფიკაცია. აღნიშნულის გათვალისწინებით ადგილობრივი კომპანიები ამ პროექტში მონაწილეობას თავს არიდებდნენ. იყო შემთხვევები, როდესაც გამოგვიცხადებია ტენდერი და კომპანიები არ იღებდნენ მასში მონაწილეობას“, - განაცხადა კახა კალაძემ.მისივე თქმით, პირველად შერჩეულმა სამშენებლო კომპანია „მამისონმა“ ვერ შეასრულა დაკისრებული ვალდებულებები, რის გამოც მასთან ხელშეკრულება შეწყდა.„არაერთი მცდელობის შემდეგ, საქართველოს მთავრობის განკარგულების საფუძველზე, 2021 წელს შეირჩა საპროექტო ორგანიზაცია, შპს „თი დი ეს“, რომელმაც დასრულებული, ექპერტიზა გავლილი პროექტი წარმოადგინა 2022 წლის იანვარში. პროექტის მსვლელობისას გამოიკვეთა მთელი რიგი შემაფერხებელი გარემოებები, რომელმაც 2022 წლიდან დღემდე, მნიშვნელოვნად გააჭიანურა პროექტის დასრულება“, - აღნიშნა დედაქალაქის მერმა.მისივე განმარტებით, პროექტის ძირითად სამუშაოს წარმოადგენს მგზავრთა მოსაცდელი დარბაზის ჭერის და კედლების, ასევე, საესკალატორო დახრილ გვირაბში აზბესტ-ცემენტის ფილების დემონტაჟი და მათ ნაცვლად, თანამედროვე, უსაფრთხო მასალებით ჭერის მოწყობა.თბილისის მერის თქმით, ძველი ჭერის დემონტაჟის შედეგად გამოიკვეთა უშუალოდ რკინაბეტონის თაღის, მათ შორის, გეომეტრიული პარამეტრების კვლევის აუცილებლობა და სხვა კვლევებთან ერთად, ორჯერ ჩატარდა ზედაპირის სრული სკანირება.„ასევე, განახლებული პროექტის ექსპერტიზის ეტაპზე, ლევან სამხარაულის სახელობის ექსპერტიზის ეროვნულმა ბიურომ მოითხოვა რკინაბეტონის კონსტრუქციების სიღრმისეული შესწავლა, რაც ადგილობრივი საექსპერტო ორგანიზაციების რესურსებით საკმაოდ რთული აღმოჩნდა. ამიტომ, მოგვიწია უცხოელი ექსპერტების ჩართულობა, ვისაც ასეთი ტიპის მეტროსადგურებზე უმუშავია. როგორც იცით, თბილისის მეტრო საბჭოთა პერიოდშია აშენებული. ამიტომ, მეტროსადგურ „ვარკეთილის“ სარეაბილიტაციო სამუშაოების მოკლე ვადაში დასასრულებლად უკვე გაფორმდა ხელშეკრულება ბელარუსულ კომპანიასთან, შპს „პრობილდ ექსპერტთან“ და მიმდინარეობს რკინაბეტონის კონსტრუქციების სრული კვლევა, ასევე, აღდგენის პროექტის მომზადება“, - განაცხადა კახა კალაძემ.გარდა ამისა, მერის ინფორმაციით, პროექტის ფარგლებში, სამშენებლო კომპანია „ბადაქონსთრაქშენმა“ უკვე განახორციელა ძველი ჭერის სრული დემონტაჟი, ბაქნის ქვეშ შიდა სამეურნეო სივრცეების სადემონტაჟო და სარემონტო სამუშაოები, შეკვეთილია ახალი ჭერის კონსტრუქციის მოსაწყობად საჭირო მასალა და სხვა.კახა კალაძის თქმით, ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით, მეტროსადგურ „ვარკეთილის“ რეაბილიტაციის პროექტის დასრულება მიმდინარე წლის სექტემბერშია დაგეგმილი.
„ლაგუნა ვერეს“ მიმდებარე ტერიტორიის რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქცია დასრულდა
თბილისის მერიამ გმირთა მოედანზე „ლაგუნა ვერეს“ მიმდებარე ტერიტორიის რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქცია დაასრულა.როგორც დედაქალაქის მერმა, კახა კალაძემ თბილისის მუნიციპალიტეტის მთავრობის სხდომაზე აღნიშნა, გზის სავალი ნაწილის საფუძვლიანი რეაბილიტაციის გარდა, ინფრასტრუქტურის სრული მოდერნიზაცია განხორციელდა.„თბილისის მერიამ გმირთა მოედანზე „ლაგუნა ვერეს“ მიმდებარე ტერიტორიის რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქცია დაასრულა. აღნიშნული სატრანსპორტო კვანძი დედაქალაქის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი და დატვირთული მონაკვეთია, სადაც სხვადასხვა მიმართულების სატრანსპორტო ნაკადები იკვეთება და ნაწილდება. სამუშაოები გმირთა მოედნიდან ზვიად გამსახურდიას სახელობის სანაპირომდე არსებულ საგზაო მონაკვეთში განხორციელდა, სადაც გზის სავალი ნაწილის საფუძვლიანი რეაბილიტაციის გარდა, ინფრასტრუქტურის სრული მოდერნიზაცია განხორციელდა. პროექტის ფარგლებში, მიწისქვეშა კომუნიკაციების რეაბილიტაციის სამუშაოები ჩატარდა. კერძოდ, მოეწყო სანიაღვრე სისტემა, ამორტიზებული გაზმომარაგების მილები შეიცვალა და ელექტროგადამცემი სადენები მიწისქვეშა კაბელ-არხებში განთავსდა. საგზაო სამუშაოები 32 000 კვ.მეტრ ფართობზე ჩატარდა, სადაც ასფალტის საფარი დაიგო. ამასთან, მოეწყო გარე განათების ქსელი LED სანათებით. ტერიტორია ადაპტირდა შშმ პირებისთვის“, - აღნიშნა კახა კალაძემ.მისივე ინფორმაციით, პროექტი წარიმართა წინასწარ შემუშავებული საგზაო მოძრაობის ოპტიმიზებული სქემის მიხედვით.„ტერიტორიაზე მოეწყო შუქნიშნის ორი ობიექტი, რომელიც სინქრონულად იმუშავებს სანაპიროზე განთავსებულ, შუქნიშნით რეგულირებულ კვანძთან, რაც საგზაო მოძრაობის ორგანიზებას გააუმჯობესებს. გმირთა მოედანი აღიჭურვა უახლესი თაობის, ხელოვნური ინტელექტის სისტემაზე დაფუძნებული შუქნიშნებით, რომლებიც რეალურ დროში აკონტროლებენ სატრანსპორტო ნაკადებს და ავტომატურად არეგულირებენ შუქნიშნის ფაზებს, რაც მოძრაობას კიდევ უფრო ოპტიმალურს გახდის.ზოოპარკის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ასევე, მოეწყო საფეხმავლო გადასასვლელი, რომელიც, ფაზების ცვლილებისას, ავტომობილების მოძრაობის შეფერხების გარეშე, ქვეითებს უსაფრთხო გადაადგილების საშუალებას მისცემს. გარდა ამისა, გამოიყო დამატებითი საავტომობილო ზოლი, რაც ნაკადების დინამიკურ გადანაწილებას შეუწყობს ხელს, უსაფრთხოების მაქსიმალური უზრუნველყოფისთვის კი მოეწყო კუნძულები და სრულად განახლდა საგზაო ჰორიზონტალური მონიშვნები“, - განაცხადა დედაქალაქის მერმა.მისივე თქმით, ტერიტორიაზე არსებული ნაკადებიდან გამომდინარე, ამ ეტაპზე, ცოცხალ რეჟიმში დაკვირვება მიმდინარეობს, რათა განისაზღვროს ახალი შუქნიშნების ოპტიმალური სამუშაო რეჟიმი.„განხორციელებული ცვლილებები მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს დედაქალაქის საგზაო ინფრასტრუქტურას და გადაადგილების პროცესს უფრო კომფორტულსა და უსაფრთხოს გახდის. აღსანიშნავია ისიც, რომ სატრანსპორტო ნაკადებზე დაყრდნობით, ავტომატურ რეჟიმში, უწყვეტად მიმდინარეობს ახალი შუქნიშნების კალიბრაცია, რათა შეირჩეს მათი ოპტიმალური სამუშაო რეჟიმი და შემუშავდეს დროითი გეგმა. პროცესი რამდენიმე დღეში დასრულდება. პროექტის ფარგლებში, ჩატარდა გამწვანების სამუშაოებიც. დაირგო, დაახლოებით, 140 ძირი ხე-მცენარე. შედეგად, აღნიშნული ტერიტორია საკმაოდ ლამაზი და კეთილმოწყობილია“, - აღნიშნა კახა კალაძემ.
მსოფლიო • 1743583148
ზოგიერთი მსოფლიო ლიდერი ფარულად დაუკავშირდა რუსეთის პრეზიდენტს, ვლადიმერ პუტინს, – ამის შესახებ სერბეთის პრეზიდენტმა, ალექსანდრ ვუჩიჩმა განაცხადა.სერბეთის ლიდერმა განმარტა, რომ მისი შეხვედრა პუტინთან 9 მაისს იქნება პირველი 3,5 წლის განმავლობაში.„სამი წელია, პუტინი არ მინახავს. ბევრი მათგანი ფარულად ესაუბრებოდა მას და ვიცი, სულ მცირე, ორი მსოფლიო ლიდერი, რომლებიც მას ფარულად ესაუბრებოდნენ. ეს ნიშნავს, რომ ჩვენ ვართ ძალიან გულწრფელები, ძალიან პატიოსნები და ჩვენი სიტყვის ძალიან ერთგული. ჩვენ ვაკეთებთ იმას, რასაც ვამბობთ, რასაც ყოველთვის არ აკეთებენ სხვები“, – აღნიშნა სერბეთის პრეზიდენტმა.
პოლიტიკა • 1743583048
კანონის მოთხოვნას ვინც არ შეასრულებს, პასუხი უნდა აგოს. არც ხაზარძე იქნება გამონაკლისი. არ უნდა ინფორმაცის გაზიარება, ადამიანები, რომლებიც ციხეში ისხდნენ, მისი მეშვეობით როგორ კარგავდნენ ქონებას და ფულად რესურსს, – ამის შესახებ პარლამენტის პირველმა ვიცე-სპიკერმა, გია ვოლსკიმ განაცხადა.ვოლსკის თქმით, კანონის მოთხოვნის დარღვევაზე პასუხისგება მოუწევს ყველას, მიუხედავად მისი პოლიტიკური ბეგრაუნდისა.„ხაზარაძე პოლიტიკური ფიგურა მას შემდეგ გახდა, რაც თაღლითობა ჩაიდინა. ნებისმიერ ადამიანს ჰკითხეთ, რას ნიშნავს საკუთარი ბანკიდან ფულის სესხება, სხვისთვის მიცემა და შემდეგ ამ ფულის დაბრუნება საკუთარ ჯიბეებში. ყველა იტყვის, რომ ეს თაღლითობაა. პოლიტიკურ ქოლგას თუ შეეფარა, ეს არ ნიშნავს, რომ პასუხი არ მოეთხოვება. ვინც არ უნდა იყოს, რა პოლიტიკური ბეგრაუნდიც არ უნდა ჰქონდეს, პასუხს აგებს იმისთვის, რასაც კანონის მოთხოვნის დარღვევა ჰქვია. რა შეხედულება აქვს ხაზარაძეს პარლამენტის ლეგიტიმურობაზე, ეს ვითარებას არ ცვლის, რადგან კანონი და არჩეული პარლამენტი არსებობს. ვინც კანონის მოთხოვნას არ შეასრულებს, პასუხი უნდა აგოს. არც ხაზარძე იქნება გამონაკლისი. არ უნდა ინფორმაციის გაზიარება, ადამიანები, ვინც ციხეში ისხდნენ, მისი მეშვეობით როგორ კარგავდნენ ქონებას და ფულად რესურსს. რა მექანიზმი იყო, ყველამ ვიცით და ამაზე პასუხი უნდა გასცეს. ამ პასუხის გაცემა არ უნდა და ურჩევნია, მისი საქმე სასამართლოზე გაირჩეს“, – აღნიშნა გია ვოლსკიმ.ცნობისთვის, საქართველოს პროკურატურამ საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის კანონიერი მოთხოვნის შეუსრულებლობის ფაქტზე მამუკა ხაზარაძეს ბრალდება წარუდგინა.
პოლიტიკა • 1743582965
ოპოზიციაში აურზაურია, სალომე ზურაბიშვილი იქნება მეთაური თუ ელენე ხოშტარია, ამას არავითარი მნიშვნელობა არ აქვს, – ამის შესახებ პარლამენტის პირველმა ვიცე-სპიკერმა, გია ვოლსკიმ განაცხადა.ვოლსკის თქმით, ერთმანეთს ეჯიბრებიან, ვინ უფრო მეტი დარტყმის მიმყენებელია ქვეყანაში სტაბილურობაზე.„ოპოზიციაში არის აურზაური არაფრის გამო. მთელი სისტემა ჩამოყალიბებულია იმისთვის, როგორ დაანგრიონ ქვეყანა და რევოლუცია მოაწყონ. ზოგი ამბობს, სალომე ზურაბიშვილი უკეთესს რესურსს ფლობს იმის გამო, რომ მას ბალტიისპირეთის ქვეყნებში იწვევენ, ვიღაც უსმენს და უცხო ენები კარგად იცის. ზოგი ამბობს, რომ არაფრის გამკეთებელია და სჯობს, სააკაშვილი და მისი მიმდევრები იყვნენ პროცესების სათავეში. ერთმანეთს ეჯიბრებიან, ვინ უფრო მეტი დარტყმის მიმყენებელია იმ სტაბილურობაზე, რაც შევინარჩუნეთ. მათი დაპირისპირება და ფუთფუთი გარე ვითარებაზე მოქმედებს, რადგან მსოფლიო აბსოლუტურად სხვა მიმართულებით ვითარდება, დაძაბულობა შენარჩუნებულია და არც ომის საფრთხეა გადავლილი. ეს ჯგუფი ამოვარდნილია რეალური პროცესებიდან, რაც მსოფლიოს ახასიათებს. სალომე ზურაბიშვილი იქნება მეთაური თუ ელენე ხოშტარია, ამ შემთხვევაში, არავითარი მნიშვნელობა არ აქვს“, – განაცხადა გია ვოლსკიმ.