პროსტატის კიბოს სკრინინგის გამოტოვება დაავადების რისკს 45%-ით ზრდის - კვლევა
ახალი კვლევის თანახმად, მამაკაცებს, რომლებიც თავს არიდებენ პროსტატის კიბოს სკრინინგს, 45%-ით მეტი რისკი აქვთ დაავადების განვითარების.
პროსტატის კიბო მამაკაცებში ყველაზე გავრცელებული კიბოა და კიბოს სიკვდილიანობის მეორე წამყვანი მიზეზი გახლავთ. ეროვნულ სკრინინგ პროგრამებში, განსაკუთრებით პროსტატის სპეციფიკური ანტიგენის ( PSA ) დონის გაზომვა, შესაძლებელია დაავადების ადრეული დიაგნოსტიკა და მკურნალობა.
ევროპული კვლევა, სახელად " ევროპული რანდომიზებული კვლევა პროსტატის კიბოს სკრინინგზე" ( ERSPC ), აჩვენებს, რომ  PSA-ს სკრინინგი ამცირებს პროსტატის კიბოსგან სიკვდილიანობის რისკს 20%-ით.
20-წლიანი მონაცემების ანალიზმა ERSPC-დან აჩვენა, რომ სკრინინგზე არ დამსწრეებს მნიშვნელოვნად მაღალი აქვთ სიკვდილიანობის რისკი მათთან შედარებით, ვინც ესწრება სკრინინგს. კვლევა მიუთითებს, რომ სკრინინგზე არ დასწრება შესაძლოა დაკავშირებული იყოს ზოგადად ჯანდაცვის თავიდან აცილებასთან.
ექსპერტები ხაზს უსვამენ სკრინინგის თავიდან აცილების მიზეზების გაგებასა და მოგვარებას, რათა გაუმჯობესდეს მონაწილეობის მაჩვენებელი და შედეგები.