ეგვიპტის კურორტ ჰურგადაში, ტურისტულ წყალქვეშა ნავზე, რომელზედაც 44 ადამიანი იმყოფებოდა, კატასტროფა მოხდა - არის მსხვერპლი, მათ შორის - ბავშვი
ნავი
დღეს დილით, 27 მარტს, წითელ ზღვაში, ეგვიპტის კურორტ ჰურგადაში სერიოზული საზღვაო კატასტროფა მოხდა. ტურისტული წყალქვეშა ნავი „სინდბადი“ დაახლოებით 20 მეტრის სიღრმეზე ჩაიძირა, ბორტზე სხვადასხვა ეროვნების 45 რუსი ტურისტი იმყოფებოდა. ამ დროისთვის დაღუპულთა რაოდენობა 9 ადამიანია, ამდენივე დაშავებულია, აქედან 4 მძიმე მდგომარეობაშია, ხოლო დანარჩენი მგზავრები მაშველებმა გადაარჩინეს.
წყალქვეშ ჩაყვინთვა ტრაგედიაში გადაიზარდა. შემთხვევის მიზეზები ჯერ კიდევ არ არის ბოლომდე ცნობილი, მაგრამ ვარაუდობენ, რომ წყალქვეშა ნავი დაეშვა ოკეანის ფსკერზე ჰურგადას სანაპიროზე ექსკურსიის დროს, მარჯნის რიფის დასათვალიერებლად, ორიდან ერთ-ერთმა პილოტმა ვერ შეძლო მართვა და რიფს შეეჯახა. ნავი ამოყირავდა და მოხდა მისი დეჰერმეტიზაცია.
ეგვიპტური გაზეთი Al Masry Al Youm იუწყება, რომ წითელი ზღვის უსაფრთხოების სამსახურმა მიიღო შეტყობინება ტურისტულ პორტთან, სასტუმრო მარინასთან ახლოს, გემის ჩაძირვის შესახებ.
ექსკურსია, რომელსაც გთავაზობთ Sharm Hurghada Excursions, მოიცავდა 45 წუთს, 20 მეტრზე ოდნავ მეტ სიღრმეზე, ზრდასრულებისთვის 40 ევრო და ბავშვებისთვის 20 ევრო ღირს. ტურმა, რომელიც რეკლამირებული იყო, როგორც ბავშვებისთვის გასართობი, შესთავაზა შესაძლებლობა, ენახათ წყალქვეშა ცხოვრება.
ავარიამ ამ ტურისტული ადგილების უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით კითხვები გააჩინა და ადგილობრივმა ხელისუფლებამ დაიწყო გამოძიება ტრაგედიის მიზეზის დასადგენად. - წერს უცხოური მედია.