ახალციხეში, მეხუთე სართულიდან ბავშვი გადმოვარდა
ბოლო წლების განმავლობაში იტალიის ხელისუფლება რეგიონებში მეჩხერი მოსახლეობისა და მიტოვებული სახლების მქონე დასახელებების გადაშენებას აქტიურად ებრძვის. ამ ადგილებში მოსახლეობის დასაბრუნებლად სხვადასხვა პროგრამა მოქმედებს.
იტალიის ამ ჩრდილო-აღმოსავლეთ პროვინციაში, რომელიც ალპური დოლომიტების მთებით არის ცნობილი, პროგრამა ახლახან ამოქმედდა. CNN-ის ცნობით, პროვინციის ხელისუფლება იტალიელებსა და ქვეყნის მოქალაქეებს რეგიონში ერთი მიტოვებული სახლის რესტავრაციაში ფულს სთავაზობს.
კერძოდ, სარემონტო სამუშაოების გრანტი 80 000 ევროს ითვალისწინებს, ხოლო უძრავი ქონების შესაძენად 20 000 ევრო არის გამოყოფილი.
პროგრამის მონაწილეებს მოეთხოვებათ, სახლში 10 წელი იცხოვრონ ან გრძელვადიანად გააქირაონ, წინააღმდეგ შემთხვევაში მიღებული თანხის დაბრუნება მოუწევთ.
ინიციატივა რეგიონის 33 მცირე ქალაქს ეხება, რომლებიც გადაშენების პირასაა. ამ დასახლებებში მიტოვებული სახლების რაოდენობა დასახლებულთა რაოდენობას აჭარბებს.
ადგილობრივმა ხელისუფლებამ მიტოვებული სახლების შეძენა-აღდგენის სტიმულირებისთვის ორი წლის განმავლობაში 10 მლნ ევრო გამოყო. თუმცა რესტავრაციაზე შეზღუდვები არსებობს. კერძოდ, მისი ბიუჯეტი არ უნდა აღემატებოდეს 200 000 ევროს, ხოლო მფლობელმა 120 000 ევრო საკუთარი სახსრებით უნდა უზრუნველყოს, რაც ადგილობრივ არქიტექტურასთან შეუთავსებელ ზედმეტად მდიდრული ვილების აშენებას გამორიცხავს. ქონების შეძენის ღირებულებაზე ლიმიტი არ არსებობს, თუმცა 20 000-ევროიანი გრანტი მთლიანი ხარჯის მხოლოდ 35-40%-ს ფარავს.
პროგრამის თითოეულ მონაწილეს უძრავი ქონების არაუმეტეს სამი ობიექტის შეძენა შეუძლია, რომ მთელი ქალაქის შესყიდვა თავიდან იქნეს აცილებული. რეგიონში მცხოვრებ 45 წლამდე ასაკის პირებს პროგრამაში მონაწილეობა არ შეუძლიათ, რადგან ის მხოლოდ მიტოვებული შენობების რეაბილიტაციას ეხება, რომლებმაც შესაძლოა, საფრთხე შეუქმნან ან დააზიანოს მიმდებარე ტერიტორია.
იმ თემების სია, სადაც პროექტი განხორციელდება, შესაძლოა, შეიცვალოს, თუ სახლების შესაძენად განაცხადების რაოდენობა არასაკმარისი, ასეთი სახლები კი ცოტა იქნება.