ვის ხარჯზე იკვებებოდა თამარ მეფე და რატომ არ ეძინა მას ღამღამობით
ვინც მგრძნობიარეა ამინდის პირობების მიმართ, მოემზადოს, რადგან ძალიან მალე მზეზე აფეთქების შემდეგ გამოთავისუფლებული ნაწილაკები პლანეტამდე მიაღწევენ და მაგნიტურ შტორმს გამოიწვევენ. რამდენად ძლიერი იქნება და როდის მოხვდებიან ისინი დედამიწაზე?
მზე მძვინვარებს! მარტის ბოლოს, მისი დაბნელების დროს, მან გვაჩვენა ხასიათი. ახლა კი „დაბადა“ ენერგიის აფეთქებები. ვარსკვლავზე ძლიერი აფეთქებების სერია წინასწარმეტყველებს დედამიწაზე მაგნიტური ქარიშხლების გარდაუვალ დაწყებას. მოემზადეთ თქვენი ჯანმრთელობის შესაძლო რყევებისთვის და იყავით ყურადღებით. რას უნდა ველოდოთ მზის აქტივობისგან და როგორ დავიცვათ თავი მისი გავლენისგან.
მეცნიერთა მოხსენებების თანახმად, 2025 წლის 30 მარტს მზეზე ბოლო M სიმძლავრის კლასის ხუთი აფეთქება მოხდა. პირველი მოვლენა 00:38 საათზე დაფიქსირდა. ამას მოჰყვა კიდევ ოთხი აფეთქება, რომელთა სიმძლავრე მერყეობდა M1.4-დან M1.9-მდე.დამუხტული ნაწილაკები, სავარაუდოდ, ჩვენს პლანეტას ოთხშაბათს საღამოს, 2 აპრილს მიაღწევენ. დაიწყება Kp 3 სიმძლავრის მაგნიტური ქარიშხალი. პლანეტაზე გეოშტორმი თანდათან ძლიერდება. პარასკევს საღამოს, 4 აპრილს, მაგნიტური შტორმის სიძლიერე გაიზრდება და გახდება კპ 5. მთელი შაბათი, 5 აპრილი, იქნება ზომიერი მაგნიტური ქარიშხლის წნევის ქვეშ. კვირას გეოშტორმი კვლავ შესუსტდება, მაგრამ გაძლიერებას დაიწყებს 6 აპრილის საღამოს.